Презентационно пътуване до подготвителната група за есенната гора. „Пътуване до есенната гора.“ Как дивите животни се подготвят за презентация на зимния урок за интерактивна дъска за развитие на речта (подготвителна група) по темата

  • 11.05.2020

Татяна Шахарова
Презентация "Есен в гората"

Цел: Създаване на радостно настроение у децата. Предизвиква емоционална отзивчивост, насърчава развитието на интерес към света наоколо.

ЗАДАЧИ:

Разширете представите на децата за промените, настъпващи в природата с появата на есента

Развивайте логическо мислене

Развийте естетическо възприятие на света, любопитство

Възпитаване на екологична култура на децата.

Основната промяна в неживата природа - охлаждането - води до промени в дивата природа.

Една от най-интересните дейности по това време на годината е сглобяването на хербарий.

Тихо, топло, нежно есента

увехнали листа се разпространяват навсякъде,

бои в цвят лимон, портокал...

(А. Стариков).

Звуци и цветове есента около нас.

Знаци есента.

зверове есента.

Снимки на вълк и таралеж.

Как животните се подготвят за зимата?

Стихотворение на Е. Головин.

Събра се и полетя

Патици на дълъг път.

Където пеперудите изчезват през есента.

Птици есента.

Снимки на зимуващи птици.

Снимки на зимуващи птици.

14,15,16 слайда.

Опазването на природата означава опазване на Родината (М. Пришвин).

Свързани публикации:

И така, какво е есента за всеки от нас? Скучно време, очарование на очите или лист, украсен със злато, красиво падане на листата, дъждовен ден?.

През нощта и звярът, и птицата спят, само тя не може да заспи, - всички горски хора знаят: всичко е обратното за нея. Но само бухалът знае защо и какво.

NOD с деца от първа младша група "Есен в гората"Програмно съдържание: Образователна област"Знания": 1. Формирайте идеи за основните цветове (червено, синьо, жълто) Образователни.

Презентация "Есен в гатанки"Загадката е Кратко описаниепредмет или явление, често в поетична форма, съдържащо сложна задача под формата на изрично (директно).

Представяне на външна разпределителна уредба "Разходка в гората"Презентация за забавна загрявка "Разходка в гората" за деца на 4 години. Нагледен материал. За занимателна загрявка „Разходка.

Презентация "Есен"Презентация за есента е създадена, за да запознае децата от група от 4-5 години с това какво е есента, какви признаци на есента съществуват, какви са месеците.

Презентация "Есента дойде при нас"Представена е презентация на пряко образователни дейности за развитие на речта на тема „Есента дойде при нас“ Есента е най-очарователната.

слайд 1

Общинска държавна предучилищна образователна институция „Терновски Детска градина№2" октомври 2012 г

слайд 2

слайд 3

Образователна област "Познание": да запознае децата с различни видовесензорни стандарти (цвят, форма); продължете да учите децата да намират много обекти и един обект в специално подготвена среда, да формират способността да сравняват обекти по основни свойства (цвят); да подкрепят и развиват интереса на децата към съвместно и независимо изследване на предмети с възрастен, различни действия с него.

слайд 4

Образователна област " Измислица”: поддържане на емоционална реакция към литературно произведение и неговия герой. Образователна област "Художествено творчество": да се развие способността на децата да използват кръгли чинии в конструкцията, да запознаят децата с методите на подреждане (в ред); да развият способността за анализ на сградата и стимулиране на играта, изразявайки в речта формата, цвета и отношението към изображението.

слайд 5

ПРЕДВАРИТЕЛНА РАБОТА: показване, разглеждане на предмет, използване на визуализация, изненадващ момент, обяснение на възпитателя, разговор, художествено слово, въпроси, упражнение за деца, игрова ситуация, индивидуална работа.

слайд 6

Оборудване и материали: - Пълнени играчки"катерица", "таралеж"; - планарни дървета "рибена кост", "клен"; - кошници; малки играчки "гъби"; - кленови листа с жълт и червен цвят; - плоски кръгове с жълт цвят.

Слайд 7

ДОКТОРСКА РАБОТА: "едно", "много", "кленови листа", "червено", "жълто", "есенна пътека"

Слайд 8

Слайд 9

Ход на урока: Възпитател: Днес ще отидем на разходка в гората. И тази гора не е обикновена, а приказна. За целта трябва да застанем един до друг. Движете се и слушайте внимателно. Подредете се, готови ли сте? Тогава тръгвай. Децата се подреждат в колона и вървят под музикалния съпровод. Възпитател: Краката вървяха: Топ-горе-топ, Направо по пътеката: Топ-горе-топ, Хайде, по-забавно: Топ-горе-топ, Ето как можем: Топ-горе-топ. Краката вървяха: Топ-топ-топ, Право по пътеката: Топ-топ-топ, Ботуши тропаха: Топ-топ-топ, Това са нашите крака: Топ-топ-топ, Спри !!!

слайд 10

Учителят: Е, ето ни. Вижте колко е красиво тук. Възпитател: И какъв вид дърво е това, което е с еднакъв цвят през зимата и лятото? (Коледно дърво) Възпитател: И какъв цвят е? (зелено) Възпитател: Момчета, вижте кой седи под коледната елха? (катерица) Възпитател: Домакинята катерица, тя прави запаси за зимата. Суши гъби, събира ядки. Колко гъби има една катерица? (едно) Възпитател: И нека помогнем на катерицата да събере гъби. Ще отидем на поляната и ще съберем гъби. Лъчи и цветя, пръснати по земята. Осветени навсякъде Трева и листа. Кой ще събере гъбите и ще ги върне в кошницата? Децата събират гъби в кошница (гъбите са поставени на килима).

слайд 11

Възпитател: Момчета, вижте колко гъби имаме в кошницата (много). Да дадем на катеричката гъби и да продължим. Възпитател: Колко е красиво в есенната гора! И какво е това дърво? (клен) Вижте колко листа паднаха от него. Сигурно е духал силен вятър и са ги отвяли от дървото. Колко листа са паднали? (много) Цветни листа лежат на пода. Възпитател: И кой шумоли? Кой се крие в листата? (таралеж) Показва на децата играчка таралеж. Възпитател: Деца, таралежът ви поздравява и вие го поздравявате. Възпитател: Момчета, какъв таралеж? (бодлив)

слайд 12

Таралежът обича да събира листа, обича реда в гората. Но няколко листа отлетяха от дървото. Нека помогнем на таралежа да събере листата. И какъв цвят са? (червено, жълто) Сега ще вземем един лист хартия и ще го поставим в кошница. Учителят: Имам две кошници. Едната с червена дръжка, а другата с жълта. Който има жълто листче, ще го занесе в кошница с жълта дръжка, а червените листа ще сложим в кошница с червена дръжка. Възпитател: Колко листа донесе Даша? (едно) Какъв цвят е вашето листо? (жълто) Възпитател: Колко листа донесе Денис? (едно) Какъв цвят е вашето листо (червено). Децата сгъват листата и назовават цвета. Възпитател: Деца, таралежът ми шепне, че сте страхотни, те помогнаха да възстановят реда в гората.

слайд 13

Чуйте стихотворението. Защо си такъв бодлив таралеж? Аз съм за всеки случай, знаеш ли кои са съседите ми? Лисици, вълци и мечки. Възпитател: Деца, защо таралежът се нуждае от игли? (за защита от врагове) Знаете ли как таралежът се защитава от врагове? Навива се, крие носа си, има иглички на върха, които го пазят. Като този. (посочва играчка) Възпитател: Предлагам ви да играете. Сега слагате маски и се превръщате в таралежи. Тук сте таралежи. Сега ще тичате около поляната под музиката и когато се появи лисицата, ще трябва да спрете и да се свиете на топка (групирайте се и седнете неподвижно) Лисицата я няма, таралежите се разхождат отново. Играта се повтаря два пъти.

слайд 14

Възпитател: Момчета, таралежът си игра с нас и забрави под кое дърво е къщата му. Нека помогнем на таралежа. Ще построим пътека за него. И ние ще изложим пистата от кръговете. Вижте какъв цвят са. (жълто) Ще вземем един кръг и ще очертаем пистата. Децата, заедно с учителя, оформят пистата. Педагог: Вижте как се оказа пистата. Ярък. Есента. Сега таралежът определено ще намери къщата си (таралежът тича по пътеката). Таралежът избяга и е време да се върнем в детската градина. (Децата излизат под музикален съпровод).

слайд 15

Интегрираният урок беше подготвен и проведен от учителя на първ квалификационна категорияТ У Л С К А Я Лариса Александровна

Обобщение на GCD в старша група на тема: „Разходка в есенната гора“

Този материал ще бъде полезен за възпитателите при провеждане на класове в по-старата група. То се проведе с ученици в рамките на тематичната седмица „Златна есен”.

Резюме на пряко образователна дейност "Разходка в есенната гора" в старша група

Съставено и хоствано от:Аксенова Татяна Анатолиевна, учител от 1-ва квалификационна категория на общинската бюджетна детска градина образователна институциядетска градина от общ тип за развитие № 95 "Росточек" в град Волжски, Волгоградска област
Програмно съдържание:Разширете разбирането на децата за разнообразието флора. Да се ​​формират идеи за това какво е екологично чисто за човека околен святе здравен фактор. Дайте знания за видово разнообразиегори: широколистни, иглолистни, смесени. Научете се да назовавате отличителните черти на дърветата и храстите. Изградете уважение към природата. Да систематизира знанията за ползите от гората в живота на хората и животните, за правилното поведение в гората.
Предварителна работа.Беседа, четене на художествени произведения за природата. Дидактически игри. Решаване на загадки. Разговор за правилата на поведение в гората. Учебни физкултурни минути „Толкова е добра нашата гора!“.
Материал и оборудване:тетрадка; медиен проектор; слайдове, изобразяващи гори, широколистни и иглолистни дървета, храсти, гъби, горски плодове и тревисти растения; план на пътя

Напредък на GCD:
Аудиозапис на звуците на горските звуци. Учителят прави гатанка:
Къщата е отворена от всички страни.
Покрита е с дърворезбен покрив.
Елате в зелената къща -
В него ще видите чудеса. (Деца: Гора)

болногледач: Точно така, днес ще си припомним всичко, което знаем за горското царство. Защо човек се нуждае от гора? (Отговорите на децата)
Учителят обръща внимание на екрана на медийния проектор, който изобразява гора. Обобщава.: „Ние дойдохме в гората с теб. Гората дружелюбна и приветлива посреща всеки в своето владение: защитава от палещите лъчи на слънцето, разкрива много мистерии, лекува с горски дарове. Гората е местообитание на много горски животни и птици. Това е техният дом, където се размножават, намират храна и защита. гора -Истински приятелчовек. Разходките в гората са много важни за здравето на хората. Гората е дом на животни и растения. Гората е приятел на фермера. Гората е украсата на планетата!

Той насочва вниманието на децата към факта, че на пъна лежи писмо, адресирано до тях от стареца Лесовичка.
Четене на писмото на глас:
„Скъпи момчета старша група! Старият Лесовичок ти пише. Живея в гората и много ще се радвам да ми дойдете на гости. Много обичам гората и винаги се радвам на гости! С уважение, старец Лесовичок.
Кани децата да запомнят правилата на поведение в гората и да излязат на разходка.Педагог:Имам специални знаци. Ще покажа карти със знаци, а вие ми кажете как да се държа в гората.
- Не можете да вдигате шум в гората.
- Не можете да изхвърляте отпадъци в гората.
- Не можеш да запалиш огън.
- Не разрушавайте птичи гнезда.
- Не изкоренявайте растенията.
- Не чупете клоните на дърветата.
- В гората трябва да вървите по пътеките, гледайки под краката си.

Дете 1:
Ако сте дошли в гората на разходка, свеж въздухдишай,
Бягайте, скачайте и играйте, само имайте предвид, не забравяйте
че не можете да вдигате шум в гората. дори пейте много силно!
малките животни ще се изплашат, ще избягат от ръба на гората.
не чупете смърчови клони. и по-често си спомняйте:
Дете 2:
Почистете боклука от тревата! няма нужда да берете цветя!
не стреляй с прашка, не си дошъл да убиваш!
нека пеперудите летят, Е, на кого пречат?
няма нужда да хващате всички, да тропате, да пляскате, да биете с пръчка.
Ти си просто гост в гората. Тук собственикът е смърч и лос.
Грижете се за спокойствието им, Все пак те не са ни врагове!

Педагог:Момчета, днес предлагам да отидем на разходка в гората. - Носете пухени якета, шапки с ушанки. - Какво? (Нямаме пухени якета, топли шапки.). - Защо? (Топло). - Какво да облечем? (Якета, плетени шапки). - Какви дрехи? (есен). - От обувки? (Гумени ботуши, маратонки). - А ботуши, за кой сезон? (За зимата). Е, какво носиш? (Да). Кой е най-добрият начин да влезете в гората? (Има обсъждане на проблема. Стигаме до извода, че велосипедът е най-добрият транспорт за разходка, защото е безшумен, не замърсява въздуха и лесно заобикаля препятствията.) Сядаме на велосипеди . (Децата имитират велосипедни движения). На екрана се прожектира картина на гората. Учителят чете:
Нашата гора е толкова добра!
Няма да намерите по-добра гора!
Имаме какво да правим в гората,
Без гора сме никъде.
Ние ще защитим гората и ще помогнем на всички заедно,
И животните, и птиците ще имат нужда от помощ.
Растеш за радост на хората
Ние ще бъдем приятели с вас
Добра гора, могъща гора,
Пълен с приказки и чудеса!

Педагог:Забележете колко красива и тиха е гората. Да се ​​разходим по пътеките. Първо да минем с очи по синята пътека, после по червената, да се обърнем и да поемем по зелената.


Той пита как се казва гората, в която растат брези, кленове, дъбове, планинска пепел? Обобщава отговорите на децата:„Такава гора се нарича широколистна, защото в нея растат широколистни дървета и храсти.“
Широколистни дървета на екрана на медийния проектор.
Учителят пита какви други видове дървета познават децата. Обобщава отговорите на децата:
„Иглолистните дървета са бор, кедър, смърч, ела и др. Такава гора се нарича иглолистна.
Иглолистни дървета на екрана на медиен проектор.
Учителят пита:
„Как се казва гората, в която растат широколистни и иглолистни дървета? В коя гора се разхождаме? Широколистни и иглолистни дървета растат в смесена гора, ходим в смесена гора. Учителят кара децата да разберат, че поддържайки гората чиста и подредена, ние помагаме на растенията и животните.
На екрана се прожектира картина на смесена гора.
Педагог:
Разходките в гората са много полезни за здравето. Да се ​​разходим в полето.

Физкултминутка.
Ще вземем кошници
Да отидем в гората за горски плодове. (Децата вървят в кръг едно след друго.)
Едно две три четири пет,
Да потърсим горски плодове. (Те спират, изпълняват „пружина“, пляскат с ръце.)
Да тичаме по пътеката (Бягайте в кръг.)
Да прескачаме локви. (Скокове на два крака.)
Гледаме под листата (Сядат.)
Съберете горски плодове за вечеря: (Имитирайте бране на горски плодове.)
Къпини и малини,
Боровинки и калина. (Те вървят на място.)
Гроздове зрели червени боровинки
И малко ягоди. (Изпълнете „пролет“, пляскайте с ръце.)

Храсти на екрана на медийния проектор.
Учителят пита:
Как се различават дърветата от храстите? Вярно е, че дървото има един ствол от корена, а храстът има няколко доста тънки стъбла - стъбла. Какви храсти познавате? Разкажете ни за храстите - глог, къпина, морски зърнастец, люляк, дива роза и др. (Отговори на децата.) Малините и касиса също са храсти. Те растат както в гората, така и в страната. Плодовете (плодовете) на тези храсти са много вкусни и здрави. Какви други плодове растат в гората? (Ягоди, боровинки, боровинки, червени боровинки.)

Учителят пита:Какви други растения има в гората? Точно така, гъби. Гъбите са ядливи и негодни за консумация. Берачите на гъби внимателно ги нарязват с нож, за да не повредят корена (мицела). Тогава на това място ще растат гъби. Гъбите се хранят с хора и горски обитатели. Особено обича катерица гъби. Дори ги суши за зимата и ги слага в хралупа.”
На екрана на медийния проектор има горски плодове и гъби.
Учителят пита:
Какви други растения има в гората? (Отговори на децата.) При тревисти растения глухарче, живовляк, камбанка стъблата са меки, сочни. В гората има много красиви тревисти растения, които цъфтят много красиво!“
Тревисти растения на екрана на медиен проектор.
Учителят обръща внимание на децата, че на пъна отново има писмо от стареца Лесовичок и го прочита:
„Момчета! Колко ме зарадвахте - спазихте всички правила за поведение в гората. Искам да ви дам снимки на горски растения. Предлагам да оцветите всички растения и заедно с възрастни да съставите книгата „Растения в гората“. Тази книга ще ви помогне да опознаете прекрасен святприрода. И винаги очаквам с нетърпение вашето посещение. Разходките в гората са много полезни за деца и възрастни! Всичко най-хубаво! С уважение, старец Лесовичок.
Учителят предлага на децата свободно времеоцветете снимки с изображение на растения и направете колаж "Есенна гора".

Конспект на организираните образователни дейности във II младша група

Тема: „Пътуване до есенна гора»

Приоритетна образователна област
« когнитивно развитие»
Интегриране на образователни области
"Социално и комуникативно развитие"
"Развитие на речта"
"Художествено-естетическо развитие"
Цел:За консолидиране на идеи за есента, за знаците и знаците на есента.
Задачи:
Образователни:
1. Преподавайте внимателно, слушайте речта на учителя, разширявайте и активирайте речника на учениците („есен“, „сезон“, „шумоли“);
2. Подобряване на граматическата структура на речта;
3. Формиране на елементарни екологични представи у децата.
Разработване:
1. Развийте интерес към света около вас по време на играта-пътуване;
2. Разширете елементарните идеи за промените в природата
есен, диви животни, техния живот.
Образователни:
1. Култивирайте грижовно отношение към животните, любов и уважение към природата.
Задачи по образователни направления в интеграцията
Образователни дейности„Когнитивно развитие“:
1. Обогатете сетивния опит на децата, развийте образни представи, достъпниконсолидиране на знанията на децата за сезонната промяна (есен).
2. Разширете идеите за дивите животни, живеещи в гората, научете се да отразявате впечатленията, получени в речта и продуктивната дейност.
3. Да се ​​консолидират знанията за правилата на поведение в природата, да се култивира уважително отношение на децата към природата и животните.
Образователни дейности Развитие на речта»:
1. Развиване на инициативата, хоровата реч на децата, обогатяване и изясняване на представите на децата за сезонната промяна през есента.
2. Разширете и активирайте речника на децата
3. Формирайте потребност да споделяте впечатленията си с други хора.
Образователна област "Художествено-естетическо развитие":
1. Подобрете техниката на рисуване с лист хартия за изобразяване на есенни листа.
2. Да се ​​култивира интерес към отразяване на собствените впечатления и идеи за природата, чрез способността за създаване на художествен образ.
3. Култивирайте точност и независимост
Образователна област "Социално и комуникативно развитие":

1. Развийте социални умения: способност за работа в група, вземане под внимание мнението на партньор.
Видове детски дейности
Когнитивен, комуникативен, игрив.
Методически похвати
1. Организиране на времето: Появата на приказния гном.
2. Отговори на децата на въпросите на учителя.
3. Хорово четене на стихотворение с деца.
4. Гледайте видеото.
5. Разговор с децата след гледане на видеото.
6. Музикално-ритмична композиция „Листо, листо-листопад”.
7. Дидактическа игра: "Изберете по цвят."
8. Продуктивна дейност "Златни листа"
9. Анализ на дейностите на децата, обобщаване.
Планирани резултати
Проявява силен интерес към различни видоведейности на децата: игра-пътешествие, слушане и дискусия, художествено творчество. Емоционално отговаря на главния герой - Gnome. Елементарно ориентиран в пространството на групата. Активно участва в продуктивни дейности.
Познава последователността на движенията на музикално-танцовата композиция „Лист, лист – листопад”.
Материали и оборудване
мултимедиен проектор, екран
тетрадка
компютърна презентация
дървовидно оформление
цветни есенни хартиени листа
гваш
лист хартия
Хипоалергенни мокри кърпички за бебета
кошница с лакомства за деца (ядки)

Ходът на организираните образователни дейности

Педагог:Деца, чуйте, кой шумоли там? Ти чуваш?

О, да, това е гном, горски човек. Да кажем здравей на гномчето.
гном:Здравейте момчета.
Педагог:Какъв гном? (малък). Какво мислиш, че е настроението на гномчето? (добре) Разбира се, добре, гномът ни се усмихва, нека и ние да му се усмихнем.
Педагог:Вижте, гномът ни донесе нещо, какво е то? (тръгва)
Какво оставя? (красив, цветен, червен, жълт, зелен). Цветни листа по кое време на годината има? (през есента) И така, какви листа? (есен) Точно така, деца, това са есенни листа. Всички те са многоцветни, златисти, така че те казват за есента: „ златна есен».
Педагог:И нека момчета да разкажем на гнома стихотворение за есента:
„Златна есен върви по пътеките.
На краката си има жълти ботуши.
Тя има цветни листа на роклята си,
А в нейната кошница има горски гъби!
гном:Благодаря, момчета, хареса ми стихотворението ви. Аз също обичам това красиво време от годината. Искате ли да посетите есенната гора?
Педагог:За да влезете в приказната гора, трябва да затворите очи и да кажете вълшебните думи:
„Удряй, тропай, обръщай се.
И веднага ще се озова в гората.
Деца, отворете очи, вижте колко е красиво.
(Есенна гора на екрана).
Педагог:Нека седнем тихо и да видим какво ще се случи през есента. (прожекция на видео филм)


Педагог:Момчета, какво видяхте? Какви са дърветата през есента? (цветен, красив). Какво мислите за животните, които живеят в гората? (списък) С една дума, как могат да се нарекат, какви животни? (див). Умни, защо ги наричат ​​диви? (тъй като дивите животни получават собствена храна, човек не им помага) Момчета, какво правят животните през есента? (подготвям се за зимата). Какво мислите, че трябва да се прави в гората? (тихо, не вдигайте шум, не викайте, за да не изплашите животните).
Да се ​​разходим в гората.
„Падат листа, падат листа, летят жълти листа, многоцветно шумолене под краката на момчетата.“ (звук - шумолене на листа).
Педагог:О, момчета, вижте, ветрецът духна и разпръсна всичките ни листа, нека се опитаме да ги съберем по цвят.
D / I "По цвят"
Децата изпълняват задачата.



Браво, момчета, събраха всички листа. Красиви, резбовани и да потанцуваме с тях. (Танц с листа - Листа, листа пада).


Педагог:В гората стана добре, тихо, спокойно. Но скоро всички листа ще паднат от дърветата и ние няма да видим дърветата толкова красиви дълго време. Нека украсим това дърво в памет на есента и го дадем на нашия гном. Имаме вече нарисувано дърво на нашите маси, нека да организираме падане на листа, да нарисуваме листа. Но днес ще рисуваме не с четки, не с моливи, а със смачкана хартия. За да направите това, вземете лист хартия, смачкайте го, така че да получите хартиена топка (учителят придружава думите си с действия),


след това потопете хартиена топка в жълтата боя. Рисуваме листа чрез залепване на хартия.


браво момчета Есенните листа са много красиви.


гном:За отличната ти работа, красиви листопада, искам да ти дам кошница с подаръци.
Педагог:Е, нашето пътуване приключи. Момчета, хареса ли ви да сте в гората? Кого срещнахме? Какво видяхме в гората?
Педагог: Деца, нека кажем "Благодаря" на нашия магьосник гном за хотелите и такова прекрасно пътуване! Но е време да се сбогуваме и да се върнем в детската градина.
гном:Довиждане момчета!
Педагог:Обърни се - намери се отново в градината. Тук свърши нашето пътуване...
„Благодаря на всички за вниманието, казваме - сбогом!“

Цели и цели:

Обучение на децата да разпознават и различават черти външен видначин на живот на дивите животни;

Да консолидира общата концепция за "диви животни", да се научи да отгатва описателни гатанки за диви животни;

Да даде представа как животните в гората се подготвят за зимата, за причините за промените в живота им;

Продължете да учите децата да отговарят на въпроси с цели изречения;

Продължете да развивате паметта, мисленето, когнитивната дейност чрез игри и упражнения;

Възпитавайте грижовно отношение към животните;

Развийте фините двигателни умения на пръстите, чрез пръстова гимнастика.

Работа с речник: диви животни, линеене, лесовъд.

Изтегли:

Преглед:

Да се ​​насладиш предварителен прегледпрезентации, създайте акаунт в Google (акаунт) и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

"Пътуване до гората" Как дивите животни се подготвят за зимата

Ход на урока: Възпитател: Момчета Днес имаме необичаен урок, днес ще пътуваме. Възпитател: Кажете ми, моля, какво време на годината имаме сега? Деца: Есен Възпитател: Да, точно така. През есента животните, хората, птиците и насекомите се подготвят за сурова зима. Днес в клас ще говорим за това как дивите животни се подготвят за зимата. Можете ли да ми кажете къде живеят дивите животни? Деца: В гората живеят диви животни. Възпитател: Ето един пръст - момчето вече е ходило на разходка в гората и е видяло много животни, сега ще ни разкаже. Гимнастика за пръсти Момче за пръсти, къде беше? Дълго се лутах из гората. Срещнах мечка, вълк, заек, таралеж на игли, срещнах катерица, лисица, срещнах лос и синигер, подарих на всички, благодарих на всички (свиваме пръсти, когато изброяваме) Педагог : Кого видя момчето в гората - пръст? Деца: Диви животни: мечка, заек, вълк, лисица, таралеж, лос, катерица. Възпитател: Искате ли да ги опознаете и да разберете как се подготвят за зимата? След това сме на път. В гората, мистериозна, красива, каня ви да отидете По-интересно приключение Ние, момчета, не можем да намерим, Застанете един след друг Дръжте се здраво за ръце По пътеките, по пътеките Педагог: Така стигнахме до гората. Как трябва да се държи човек в гората?

Есенна гора

Деца: В гората трябва да сте тихи, да не вдигате шум, в противен случай можете да изплашите животните. Възпитател: О, момчета, вижте, какво е това? Деца: Това е кошница. Учителят: Чудя се какво има вътре? искаш ли да видиш Деца: Да! Педагог: Тогава седнете на пъновете по-удобно - изправете гърба си, краката заедно и аз ще седна.

В кошницата има и листа, и гъби, и шишарки, и жълъди, а върху тях има гатанки. Нека познаем.

Ходя в пухкаво палто, Живея в гъста гора, В хралупа на стар дъб, Гризя ядки. Кой е момчета? Деца: Катерица Възпитател: Вярно, катерица. Къде живее катерицата? Деца: Катерицата живее на дърво, в хралупа. Възпитател: Какво прави катерицата през есента? Деца: Катерицата суши гъби, събира шишарки, ядки и жълъди - всичко ще бъде полезно през зимата. Катерицата е много икономична. Тя има килер в гората. Намерете орех, заровете го в дупка под дърво. В такива килери под различни дървета катерицата прави много запаси. Много работлива катерица. И катерицата сменя червеното си палто с бяло за зимата.

Възпитател: И ето още една гатанка? През лятото ходи без път Край борове и брези, А през зимата спи в бърлога, Крие носа си от слана. Кой е? Деца: Мечка. Възпитател: Да, наистина мечка. И кой знае как живее мечката? Деца: Мечката се подготвя за зимата от лятото, съхранява мазнини, подготвя уютна бърлога за себе си. С острите си нокти мечката откъсва ивици кора от бор и смърч и ги смесва с мъх; мечката приготвя такова меко легло за себе си в някаква дупка, която след това покрива с клонки. Мечката решава да си легне да спи, разперва лапи в иглите на прозореца, свива се и заспива до пролетта.

Възпитател: А кой от вас знае кой друг спи през зимата? Деца: Таралеж. Учителят: Къде се крие? Деца: В една дупка. Възпитател: Да, таралежът подготвя гнездо за себе си под купчина листа и храсти. Гнездото е внимателно постлано с трева и листа. С настъпването на слана таралежът копае дълбоко в дупката си и заспива за цялата зима.

Възпитател: Но по съвсем различен начин животните се подготвят за студа, които не се вписват в зимен сън и не правят запаси за себе си. Топка пух, дълго ухо, Скача сръчно, обича моркови. Кой е? Деца: Заек. Възпитател: Но как се подготвя за зимата? Деца: Сменя лятното палто със зимно. Той не само е по-топъл, но е и с различен цвят - бял е. Възпитател: Защо мислите, че заекът променя цвета си? Деца: Заекът има много врагове. Спасете неговия нос, чувствителни уши, бързи крака и незабележимо кожено палто. Заекът се храни през нощта - по-безопасно е - с клони на дървета, кора от стъблата им. Учителят: Кой може да ми каже? Какви животни са враговете на заека. Деца: Това са хищни животни: лисици и вълци.

Възпитател: В кошницата има още една гатанка. Докосване на тревата с копита. Красив мъж върви през гората. Върви смело и леко, с широко разперени рога. Кой е? Деца: Лос. Учителят: Какво ядат лосовете? Деца: Растения. В гората има много дървета и храсти. Именно тяхната кора яде този голям звяр. Той се нуждае от много храна, така че горските хранят тези животни. Възпитател: А кой е "Лесникът"? Деца: Това е човек, който следи за безопасността на гората.

Педагог: А сега нека си починем и да играем на играта „Къбове“ Мечетата живееха в гората, те извиха главите си, така, така, те извиха главите си. (Ръцете на колана, въртене на главата надясно - наляво) Малките търсиха мед, Заедно те разклатиха дървото, Така, така, Заедно те разклатиха дървото. (Краката на ширината на раменете, ръцете нагоре, тялото се накланя надясно наляво) Клатушках се и пих вода от реката, Така, така И пих вода от реката. (Вървим като мечки, навеждаме се напред) Ето едно блато по пътя, Как да го пресечем? Скачай и скачай, скачай и скачай, Скачай весело, приятелю. (Скокове на два крака, движещи се напред) И тогава те танцуваха, Вдигнаха лапите си по-високо, Така, така, Вдигнаха лапите си по-високо. Въртели се, въртели се И изведнъж паднали на един пън. Еха!

Учителят: Е, време е да се върнем. Сбогом, горски обитатели! Готови сме за похода. Вдигаме краката си по-високо През храстите и неравностите През клоните и пъновете Отпочинахме, забавлявахме се И седнахме на столовете. (децата седят на столове)

Възпитател: Момчета, имам красива и вълшебна топка, тя ще скочи в ръцете ви и ще задава въпроси. Хайде да играем. На когото хвърля топката, той отговаря на въпроса, а за верния отговор ще ви дам лист хартия. Възпитател Деца 1. Кой видяхме в гората? 1. В гората видяхме мечка, вълк, заек, лисица, таралеж, лос. 2. Кое животно спи през зимата? 2. През зимата мечка и таралеж спят. 3. Къде спи мечката? 3. Мечката спи в бърлога. 4. Какви животни не се запасяват за зимата? 4. Не се запасявайте за зимата вълк, заек, лисица. 5. Какви животни са врагове за заек? 5. Вълк и лисица 6. Къде живее катерицата? 6. Катерица живее на дърво в хралупа. 7. Кой следи за безопасността на гората и помага на животните да зимуват? Горски (ловец) Педагог: Нашият урок приключи. Свършихте добра работа днес. И за да затвърдим урока, разглеждаме слайдовете, където живеят нашите горски приятели.