Ovisnost o internetu kod tinejdžera je sat u učionici. Prevencija ovisnosti o internetu kod školske djece. Izjava zadatka učenja

  • 22.04.2020

SCOU "Specijalna (popravna) škola internata br. 2" čl. Barsukovskaya, okrug Kochubeevsky

Sat nastave "Ovisnost o računalu i internetu kod tinejdžera"

Učiteljica razredne nastave:

Čerevkova Natalija Viktorovna

2016 -2017 akademska godina

Cilj: Formiranje pozitivnog stava prema računalu i sposobnosti korištenja za vlastitu korist, za pravilno organiziranje izvannastavnih aktivnosti.

Zadaci:

1) Educirajte djecu o štetnim učincima računalne igrice prenijeti ideju o ovisnosti o internetu;

2) Osjetite sami kakve osjećaje može donijeti punopravna komunikacija


Ovaj scenarij omogućuje vam da provedete zanimljiv sat nastave u sklopu prevencije tjelesnih bolesti i ovisnosti o internetu koje su posljedica računalnog kockanja.

Oprema:

1. Prezentacija" Ovisnost o internetu u tinejdžera"

2. Podsjetnici (pravila za rad na računalu).

3. Whatman papir i flomasteri

Plan sat razrednika:

1. Motivacijski razgovor.

2. Vježba komunikacijskog treninga "Dvije minute brbljanja"

3. Odaberite iz priče glavna područja u kojima je računalo štetilo ili koristilo osobi.

- "za" i "protiv" računala

Debata "Tko je kriv?"

Rasprava "Što učiniti?"

4. Rezultati ispitivanja

4. Komunikacijski trening "- vježba" Gesta u krugu.

5. Ovisnost o internetu

6. Podsjetnik o radu na internetu (rad u grupama)

4. Završna riječ.

5. Sažimanje (refleksija).

Uvodni govor nastavnika

Jednog je dana izvjesni mladić pred jutro izašao iz internetskog kafića i začuđeno zastao: oko njega očito nešto nije u redu. Okrenuo je glavu, osluškivao, gledao izbliza. I odjednom sam shvatio: vrlo čudan miris! Prolaznik se nasmiješio na njegovo pitanje: "Kako miriše?" i odgovorio "Miriše na zrak, mladiću. Zrak!"
Ponekad se govori o problemu ovisnosti o internetu. Ali većina je sigurna da je to sitnica u usporedbi s ovisnošću o drogama ili alkoholu. Razmjeri problema su veliki.
Danas u svijetu od ovisnosti o internetu, prema različitim procjenama, pati5 do 10% korisnika World Wide Weba.
NAU svijetu su već zabilježene stotine smrtnih slučajeva korisnika interneta povezanih s činjenicom da tijelo ne podnosi cjelodnevno sjedenje za računalom. Ako govorimo o takozvanoj "rizičnoj skupini", u njoj se, prema razne procjene, uključuje oko 40% korisnika mreže.Godine 1989. unutar zidova Europskog vijeća za nuklearna istraživanja rođena je ideja o World Wide Webu. Predložio ga je poznati britanski znanstvenik Tim Berners-Lee. Godine 1990. došlo je do prvog povezivanja na Internet putem telefonske linije. U 90-ima je internet ušao u sve američke domove, pojavile su se prve društvene mreže. Godine 2000. Internet je čvrsto ušao u život Rusa.

Internet je globalna računalna mreža koja povezuje korisnike računalne mreže i korisnici osobnih računala.

Zašto je Internet postao popularan? Što on daje osobi?

Odgovori učenika (informacije se pretražuju na Internetu, dogovaraju se konferencije, izložbe, intervjui i sl. Običan, "kućni" korisnik ima sve šanse naručiti bilo koji proizvod na Internetu, saznati vremensku prognozu, vijesti iz bilo kojeg kraja, upoznajte se, razgovarajte, sklapajte prijateljstva. igrajte računalne igrice online.

Komunikacijski trening-vježba "Gesta u krugu".


Gledat ćemo bajku s vama, a vi dečki, iz nje istaknite glavna područja u kojima je računalo štetilo osobi ili koristilo.

S K A Z K A (skica).

U nekom kraljevstvu - dalekoj državi, živio je kralj ... I imao je dva sina: starijeg i mlađeg. Tako ih je nazvao. Stariji je bio pametan, ali mlađi nije bio ni ovo ni ono, bio je samo budala.

Da ne zaostaju za stoljećem, da pomognu djeci da postanu pametnija,

Tako da sinovi u moderni svijet uživo

Kralj je odlučio kupiti računalo za momke.

Najcool ih je spojio na internet:

Neograničeno, velika brzina.

Da li bajka dugo djeluje, ali za kratko se nešto radi.

Mnogo je godina prošlo, što se dogodilo s kraljevim sinovima?

Najstariji sin kaže: (...)

"Imam samo jednog prijatelja,

Zove se računalo.

Cijeli dan provodim s njim

Ne idem u šetnje.

Ne bavim se sportom

I uopće nisam temperiran

Ne razgovaram s prijateljima

Učim cijeli dan

I vjerujte mi, nisam lijen

Sjedi za računalom

Gledajte filmove, igrice.

Na sve stranice bez diskriminacije

Idem do kraja.

Loše je počeo razmišljati

Zašto odjednom? - ne razumijem.

Postalo je loše u glavi

I s očima. Što nije u redu sa mnom?"

Vidite što je stariji sin postao.

Najmlađi sin kaže: (Andrej)

Imam novog prijatelja

Zove se računalo.

Dugo sam s njim prijatelj

I ispričat ću vam o tome:

Sve će razbiti u fascikle,

Sve će se reproducirati putem pisača.

Elektroničke servisne datoteke

Alat za sve zanate

I lijek protiv dosade

I učitelj i odani prijatelj.

Kako energično

elektronički čovjek

Moja suputnica je slatka

U dvadeset i prvo stoljeće.

Ljudi, raspravimo sada o utjecaju računala na starijeg sina. Uostalom, bio je pametno dijete kod kralja. I što mu se dogodilo? (učenici nabrajaju, rad na whatmanu u grupama od 6 osoba). Štiti svoje stajalište.

Učitelj, nastavnik, profesor:
Danas je možda teško sresti osobu koja kod kuće nema računalo, a gdje je računalo, tu je i internet. Uostalom, vrlo je prikladno: u bilo kojem trenutku možete pristupiti informacijama koje vas zanimaju. Ogroman broj igara, glazbe, filmova i raznih videa - što bi moglo biti bolje? No pokazalo se da je ovisnost o internetu, zapravo, pošast moderne generacije: mladi ljudi - a kamoli mladi - djeca, tinejdžeri i odrasli dane provode za računalom, posebice na svjetskoj mreži. Znanstvenici vjeruju da će se ovisnost o internetu uskoro izjednačiti s ovisnostima poput ovisnosti o drogama, alkoholizmu i pušenju.
Nakon obrade vaših odgovora na ispitna pitanja, možete to reći
ako ste na više od polovice pitanja odgovorili potvrdno, tada možda imate ozbiljnu ovisnost o računalu koju morate prevladati kako biste spriječili štetu koju vam računalo može učiniti.

Komunikacijska vježba "Dvije minute čavrljanja"

Učitelj, nastavnik, profesor:

Razmotrimo do čega može dovesti ovisnost o internetu.


Kako izgleda ovisnost o internetu u izraženom obliku? Osobe sklone ovom poremećaju sjede satima, pa čak i danima, ispred svojih računalnih monitora. Zaboravljaju jesti, spavati. Više ih ne zanima osobna higijena i kućanski poslovi. Obitelj, posao, studij, prijatelji - sve to blijedi u pozadini. Sve više i više, svakim danom, svakim mjesecom, provode vrijeme u beskrajnom virtualnom svijetu, a na kraju sve to poprima formu slikovito opisanu u jednom dokumentarcu o ovisnosti o internetu: “Ne mogu na WC, ja ne mogu kod roditelja, stalno sjedim, a potreba za internetom je tolika da mogu štedjeti na kruhu, ali si kupiti novi hardver.
Da, ovisnost o internetu ne poprima uvijek ovaj ekstremni oblik. Ali opasnost je u tome što je prelako prijeći s korištenja interneta kao banalnog ubojice vremena na ozbiljnu, tešku ovisnost o internetu.
Vrste računalne ovisnosti

Student
Postoji nekoliko vrsta ovisnosti o internetu.
· Prvi tip: surfanje internetom, odnosno potreba za novim informacijama. Čovjek može danima surfati internetom, klikati na linkove, pronalaziti sve više i više novih stranica, proučavati život zvijezda, zanimati se za sve vrste vijesti.
· Drugi tip - ovdje je sve isto kao u prvom slučaju, samo što se odnosi na filmsku industriju. Ljudi drugog tipa ovisni su o gledanju filmova. Za neke, broj pogledanih filmova dnevno prelazi 10-12 vrpci.
Drugi tip je potreba za virtualnom komunikacijom. Takvi ljudi posjećuju razne forume, chatove, društvene mreže. U konačnici, virtualna komunikacija u potpunosti zamjenjuje onu stvarnu.
· Zasebna stavka u vrstama ovisnosti o internetu su računalne igre. Ponekad strast za takvim igrama dovodi do mentalne bolesti, a bolesna osoba više se ne može riješiti problema bez pomoći stručnjaka. Ali postoji i druga strana problema kada se virtualni gubici pretvore u stvarne. Tada igrač postaje poput narkomana: ovisnost o igri i stalna potreba za novcem za novu "dozu" adrenalina.
Učitelj, nastavnik, profesor:
Na kraju, želim reći da su igre svakako važan dio moderno društvo i nosi puno minusa i pluseva, stoga je od vitalnog značaja igrati igrice “ispravno”. Odnosno, nemojte se prenaprezati, ne posvećujte puno vremena igrama i, ako je moguće, steknite znanje i razvijte svoje horizonte. Nažalost, mnogi ljudi krivo shvaćaju igrice i jednostavno postanu previše ovisni o njima, iako su igre u svojoj srži samo zabava, nemojte to zaboraviti.

Ovisnost o kockanju je drugačija:

    Kockanje

    video igre

    Stvaranje legende o sebi (prilog 2)
    Psiholozi kažu da je igra, u principu, korisna. Uz njegovu pomoć možete steći mnoge vještine koje će vam biti korisne u životu. Također, igra može pomoći u ublažavanju emocionalnog stresa, agresije, pretjerane živčane razdražljivosti.
    Bolest kockanja je upravo bolest, povezana je s ovisnošću o svim vrstama kockanja, poput kockarnica, automata, kartanja i interaktivnih igara. Kockanje se može manifestirati kao bolest i, što se mnogo češće događa, kao jedan od simptoma druge. mentalna bolest: depresija, manična stanja, čak i shizofrenija.


Uzroci računalnog kockanja kao psihičkog problema:
* Gubitak smisla života i postojanja (nedostatak odgovora na pitanje "Zašto sam ovdje?", Teškoće u pronalaženju životnih ciljeva)
* Usamljenost (prijetnja samopoštovanju, nedostatak pomoći i razumijevanja obitelji ili vršnjaka)
* Ozbiljnost slobode (složenost izbora, neizvjesnost, ne žele odrasti)
* Strah od smrti (teškoće u izgradnji stvaran život zbog svoje opasnosti)

Kako se to događa?

Kako čovjek razvije ovisnost o glupoj željeznoj kutiji koja mu daje priliku da “sjedi i razgovara s monitorom”?
Ako bilo koju osobu pitate zašto posjećuje internet, dat će vam mnogo različitih odgovora: pogledati video, pronaći potrebne informacije, razgovarati s prijateljima i tako dalje. To jest zadovoljiti svaku potrebu.
No, ovisnik o internetu ne zadovoljava svoje potrebe surfanjem internetom. Činjenica je da je ciklus zadovoljenja svake potrebe konačan. Odnosno, kada čovjek osjeti potrebu za nečim, traži način da to zadovolji, nalazi ga, dobiva legitimno zadovoljstvo i smiruje se. Sve se događa strogo u skladu s načelom: "Ukrao, popio, idi u zatvor!".
Glavni simptom kockanja je opsesivna želja za stalnom igrom. Nemoguće je odvratiti osobu od igre, najčešće zaboravlja jesti elementarnu hranu, postaje povučen. Krug komunikacije naglo se smanjuje i gotovo se potpuno mijenja, ponašanje osobe se također mijenja, štoviše, ne u bolja strana. Često postoje sve vrste psihičkih poremećaja. Obično, u početku, osoba doživljava osjećaj porasta snage, ali kasnije ih zamjenjuju strašna depresija i dekadentna raspoloženja.
Što se računalnih igrica tiče. Prema statistikama, kockanju su najskloniji adolescenti od 12 do 16 godina.

Znakovi ovisnosti o internetu i kompjuterskom kockanju:
¨ ne istrgujte dijete iz igre
¨ smanjuje se broj interesa i nestaje želja za komunikacijom s drugim ljudima
¨ osjećaj emocionalne nesigurnosti između utakmica
¨ infantilnost i izbjegavanje odgovornosti
¨ da bi igrao računalne igrice, tinejdžer žrtvuje vrijeme koje je prethodno proveo s obitelji i prijateljima
¨ uz pomoć igre za računalom tinejdžer ostvaruje životne ciljeve, “rješava probleme”
¨ nedostatak kontrole nad vremenom provedenim igrajući igru
¨ želja za povećanjem vremena provedenog u igri
¨ pojava osjećaja iritacije, ljutnje ili praznine, depresije u nedostatku mogućnosti za igru, koji nestaju kada se igra nastavi
¨ nestabilno ponašanje i degradacija osobnosti

Glavni žanrovi računalnih igara:
¨ Akcija (pucačine)
¨ Potrage (potrage sa zagonetkama)
¨RPG (igre s igranjem uloga)
¨ Simulatori (sport, trke)
strategije
¨ Zagonetke
"Najopasniji" žanrovi su RPG, Action i Strategy, pogotovo ako se igra odvija preko interneta.

Kod djece i adolescenata, čija su tijela još u razvoju, dugotrajno izlaganje monitoru može imati puno ozbiljniji utjecaj na zdravlje. To su jake glavobolje, vrtoglavica, zamagljen vid, razdražljivost, nemiran, uznemirujući san.

Šteta računalne ovisnosti

Samo lijeni nisu govorili i pisali o opasnostima videoigara, računalnih "pucačina", utrka, zadataka i raznih online igrica. Igrači ne žele ni čuti tu viziju, držanje će se pogoršati, a u naprednijim slučajevima bit će problema s komunikacijskim vještinama i prilagodbom u društvu.

Društveni foto projekt Game arthritis kolekcija je jezivih fotografija s posljedicama pretjerane strasti prema računalu općenito, a posebno prema igricama. Virtualna stvarnost nasuprot "virtualne stvarnosti". Znanstvenici iz cijelog svijeta već dugo proučavaju ovaj fenomen, iako je prerano donositi općenite zaključke. Ali unatoč tome, tisuće igrača ima slične simptome, koji zasad samo šapuću da je opasnost blizu. Tisuće igrača osjećaju pravu bol u svojim tijelima, poneseni virtualom, ali o tome radije šute.

Psihološki simptomi:

Dobro zdravlje ili euforija za kompjuterom

Nemogućnost zaustavljanja

Povećanje vremena provedenog za računalom

Zanemarivanje obitelji i prijatelja

Osjećaj praznine, depresija, iritacija ne za računalom

Laži učiteljima, odraslima, roditeljima

Problemi sa učenjem.

Fizički simptomi:

Suhe oči

Glavobolja

Bol u leđima

Neredoviti obroci

Zanemarivanje osobne higijene

Poremećaji spavanja, promjene u obrascima spavanja.

Grupni rad: napisati dopise o radu na internetu.

Zatim se izrađuje opći dopis o radu na internetu.

Odraz

Sada pokušajte izraziti svoje misli ili osjećaje o našem satu u samo jednoj rečenici.

BIRAM………………………………….

BLIZU MENE…………………………………

POKUŠAT ĆU……………………………….

Koje će drvo virtualnog ili stvarnog života procvjetati na kraju našeg razgovora?

Super, nisam sumnjao da ćeš izabrati pravi život.

Nadam se da razumijete koliko je važna živa ljudska komunikacija. Ne zaboravite na one kojima je to potrebno. Želim vam međusobno razumijevanje sa svojim voljenima, pravim prijateljima, akademskim uspjehom i sve najbolje.

Prilog 1

Potičem sve da pristupe testu.

"Imate li ovisnost o računalu?"
1. Sjedeći za računalom ili na internetu, gubite pojam o vremenu. Zbog toga često preskačete hranu i spavanje.
Da
Ne

Obrada rezultata
¨ Za svaki odgovor "Da" dodijelite si 1 bod.
¨ Za odgovor "Ne" - 0 bodova

Primjena2

Ovisnost o kockanju je drugačija:
Kockanje
¨ Svojstveno zrelijim osobama zbog veće financijske sposobnosti
¨ Imati materijalni rezultat ovisnosti (rasipanje ili dobitak Novac)
¨ Izazivaju psihofiziološku ovisnost temeljenu na osjećaju uzbuđenja, proizvodnji adrenalina, želji za pobjedom
¨ Ovisnost je starija, potječe od pojave prototipova kasina, kladionica, drugih objekata i uvjeta igre povezanih s monetarnim rizikom
¨ Veća objektivna opasnost za igrača (propast, gubitak sredstava za život i podrške obitelji)

video igre
¨ Svojstveno mlađim osobama zbog veće kompenzacije životnih težnji
¨ Nemate materijalnu posljedicu ovisnosti
¨ Uzrokuju psihološku ovisnost temeljenu na osjećaju nezadovoljstva stvarnim životom, ogorčenosti, krivnje
¨ Ovisnost je mlađa, diktirana razvojem informacijskih i računalnih tehnologija, kao i IT tehnologija
¨ Opasnija subjektivna opasnost za igrača (unutarnja devastacija, gubitak bliskih društvenih kontakata)
Stvaranje legende o sebi

Bolest kockanja tjera osobu da stvori legendu o sebi, a onda se osoba toliko navikne na tu legendu da i sama počinje vjerovati u ono što je izmislila. Rezultat može biti čak i podvojena osobnost.

Primjena3

Podsjetnik o radu na internetu

    Postavite Internet vremensko ograničenje

    Prisilite se da ne radite na internetu nekoliko dana

    Blokirajte pristup određenim internetskim resursima

    Sami sebi odredite sankcije za kršenje prva tri pravila

    Prisilite se raditi nešto drugo umjesto rada na internetu

    Naučite uživati ​​u drugim zadovoljstvima u životu

Cilj:

1) Upoznati djecu sa štetnim učincima računalnih igara, prenijeti ideju o računalu, ovisnosti o internetu;

2) Formirati pozitivan stav prema živoj komunikaciji.

Tijek nastave.

Danas ćemo se dotaknuti vitalne teme za sve tinejdžere.

Dignite ruke, tko ima računalo kod kuće?

Dignite ruke, tko ima spojen i internet?

Dokažite da je računalo prijatelj? (odgovori učenika)

Uživate li raditi za računalom?

Ljutite li se na one koji vam odvraćaju pažnju od vašeg računala?

Danas ćemo se dotaknuti vrlo važnog problema: problema računalne ovisnosti djeteta (tinejdžera).

Glavni uzroci ovisnosti o računalu mogu biti:

Nedostatak komunikacije s vršnjacima i djetetu značajnim osobama.

Nedostatak pažnje od strane roditelja.

Nesigurnost u sebe i svoje sposobnosti, sramežljivost, kompleksi i teškoće u komunikaciji.

Tendencija brzog "upijanja" svega novog, zanimljivog.

Želja da bude "kao svi ostali" svojih vršnjaka, da prati njihove hobije, da drži korak.

Nedostatak hobija ili hobija, bilo koji drugi prilozi koji nisu povezani s računalom.

Opasnosti računalne ovisnosti

1. Računalo postaje snažan poticaj i glavni objekt komunikacije.

2. U početku, računalo može nadoknaditi nedostatak komunikacije, zatim ta komunikacija može uopće postati nepotrebna.

3. U procesu igranja igrica, ili boravka na internetu, osoba s vremenom gubi kontrolu.

4. Tinejdžer može pokazati agresiju ako mu je uskraćen pristup računalnim igrama.

5. Popustljivost i lakoća postizanja cilja u igrama može utjecati na djetetovo povjerenje da je u stvarnom životu sve jednako jednostavno i da igru ​​možete "pokrenuti iznova".

6. Zbog zanemarenog odnosa prema hrani može doći do nedostatka vitamina i minerala.

7. Višesatno kontinuirano izlaganje pred monitorom može uzrokovati oštećenje vida, pad imuniteta, glavobolje, umor, nesanicu.

8. Mogu postojati problemi s držanjem, pojavljuju se glavobolje.

9. Djeca prestaju maštati, sposobnost stvaranja se smanjuje vizualne slike, postoji emocionalna nezrelost, neodgovornost.

10.Ovisnost o računalu nastaje puno brže od bilo koje druge tradicionalne ovisnosti: o pušenju, drogama, alkoholu, kocki.

11. Često tinejdžer zna zanemariti svoje izgled i osobne higijene. Depresija se može javiti kada ste dugo vremena bez računala. Dom i obitelj nestaju u pozadini. Mogu postojati problemi s učenjem.

Vrste igara i njihova opasnost, počevši od najviše.

Stručnjaci ističu da različite vrste računalne igre mogu utjecati na dijete na različite načine. Igre uloga s pogledom "iz očiju" računalnog heroja smatraju se najopasnijima. Jednako opasne su igre s vanjskim pogledom na "njihovog" računalnog heroja. Strateške igre, "menadžerske" igre su manje opasne, ali mogu odlično uvući dijete. Slijede igre bez uloga: arkade, zagonetke, igre reakcije, kockanje.

Situacija.

Paša je bio dobar učenik. I za to su mu roditelji kupili računalo. Sada Pasha ima već 25 godina i ne komunicira s djevojkama, ne ide u klubove i ne viđa prijatelje. Samo sjedi u čašama ispred svog novog prijatelja i, bez prestanka, grozničavo bubnja prstima po tipkovnici.

Proizlaziti.

Takvi slučajevi ovisnosti o računalu nisu izolirani. Mladi se više ne susreću na ulicama, imaju internet, ne šetaju po dvorištu – uostalom, kompjuterske igrice su im mnogo zanimljivije, ne čitaju knjige, jer se, po njihovom mišljenju, može pronaći mnogo više korisnih i zanimljivih informacija na webu. Nepotrebno je reći da ovisnost o računalu, koja pogađa i odrasle, ima još veći utjecaj na adolescente.

Kada biste trebali razmisliti?

Psiholozi su razvili popis znakova upozorenja:

Opsesivna želja za provjerom elektronička pošta;

Stalno čekanje sljedećeg pristupa mreži;

Ovisnost o radu (igre, programiranje ili druge aktivnosti) i preopterećenost informacijama (tj. neodoljiva želja za traženjem informacija na webu ili surfanjem internetom);

Nespremnost da se odvrati od rada ili igranja s računalom;

Iritacija s prisilnom distrakcijom;

Nemogućnost planiranja kraja sesije rada ili igre s računalom;

Trošenje veliki novac kako bi se osiguralo stalno ažuriranje softver(uključujući igrice) i računalni uređaji;

Zaboravite na kućanske poslove službene dužnosti, učenje, sastanci i dogovori tijekom rada ili igranja na računalu;

Zanemarivanje vlastitog zdravlja, higijene i sna u korist višeg provođenja vremena za računalom;

Zlouporaba kave i drugih sličnih psihostimulansa;

Spremnost da se zadovolji neredovitom, nasumičnom i monotonom hranom, bez podizanja pogleda s računala;

Osjećaj emocionalnog uzdizanja pri radu s računalom;

Rasprava o informatičkim temama sa svim ljudima više ili manje upućenima u ovo područje.

Ako su vam ove točke poznate, možda je vrijeme da razmislite o dubini problema i kako ga riješiti.

Razredni sat "Pate od cybermanije" - 9. razred

Okrugli stol posvećen problemu računalne ovisnosti

Računala su strojevi koji su dizajnirani za rješavanje problema koje ne biste imali da nemate računalo.

Oblik sata razrednika - okrugli stol - omogućuje djeci da govore, razvija vještine rasprave. Vrlo je važno da voditelj bude sposoban organizirati raspravu. Okrugli stol sastoji se od 3 bloka: 1 informativnog (informacije o problemu računalne ovisnosti) i 2 raspravna bloka ("Tko je kriv" i "Što učiniti?"). Postupci vođe u svakom bloku: prvo dajte riječ „gosti9raquo;, a zatim ostatku djece. Istodobno, rasprave se ne mogu dopustiti u informativnom bloku. Nakon poruka "gosti9raquo; djeca su pozvana da svoje prezentacije dopune novim činjenicama. U blokovima za raspravu oni već mogu izraziti svoje mišljenje.

Poželjno je da nastavnik stalno naglašava da se kao rezultat rasprave treba razviti zajedničko mišljenje koje uvažava mišljenje većine. Stoga je vrlo važno sažeti na kraju svakog bloka, formulirati opću ideju.

Sve primjedbe su detaljno ispisane u scenariju, ali to ne znači da ih treba podijeliti svoj djeci. Time će se okrugli stol pretvoriti u uvježbanu matineju koja će učenicima devetih razreda biti nezanimljiva. Važno im je da progovore i da ih se čuje. Štoviše, tema je svima bliska i razumljiva. Tekstovi se mogu dijeliti samo "gostima"9raquo;, upozoravajući ih da se ne daju za nabijanje, već za smjernice (u pogledu vremena i sadržaja).

Ciljevi: upoznati djecu sa štetnim učincima računalnih igara, dati ideju o ovisnosti o internetu; formirati pozitivan stav prema takvim kvalitetama karaktera kao što su neovisnost, znatiželja; razvijati vještine sudjelovanja u raspravi; potaknuti djecu da prošire svoje horizonte, da sudjeluju u sportskim sekcijama, na samospoznaju, samorazvoj, samousavršavanje.

Obrazac ponašanja: Okrugli stol.

Pripremni rad: podijeliti uloge među djecom: majke (2), liječnici (2), programeri (2), svima dati tekstove. Sva djeca trebaju sjediti za svojim stolovima, a "gosti9raquo; okrenut prema razredu za pločom.

Dekor: napišite temu, epigraf na ploču.

I. Motivacijski razgovor.

II. Okrugli stol "Oboljeti od cybermanije".

1. Prvi blok rasprave. "Tri aspekta problema".

2. Drugi blok rasprave. — Tko je kriv?

3. Treći blok rasprave. "Što učiniti?"

III. Završna riječ.

IV. Sažimanje (refleksija).

I. Motivacijski razgovor

Učiteljica razredne nastave. Danas ćemo se dotaknuti vitalne teme za sve tinejdžere.

Podignite ruke, tko je bar jednom igrao računalne igrice?

Jeste li ikada preskočili nastavu da biste se igrali u sobi za igru?

Razgovarate li s prijateljima o računalnim igrama, kodovima, razinama itd.?

Uživate li raditi za računalom?

Ljutite li se na one koji vam odvraćaju pažnju od vašeg računala?

Jeste li morali prevariti voljene, govoreći da pišete rad ili tražite informacije, dok ste se samo igrali ili razgovarali?

Jeste li ikada zaboravili na vrijeme igrajući se na računalu?

Odgađate li važne stvari zbog računala?

Volite li se igrati za računalom u trenucima tuge, depresije?

Kore li vas roditelji da previše trošite na igrice i internet?

Otprilike takva pitanja postavljaju psiholozi kada se žele uvjeriti da li osoba pati od računalne ovisnosti. Postavio sam ova pitanja kako biste trezveno pogledali sebe izvana, kritički procijenili svoj stav prema računalu. Pozitivan odgovor na sva ova pitanja trebao bi vas učiniti opreznima.

II. Okrugli stol "Oboljeli od cybermanije"

Prvi blok rasprave. "Tri aspekta problema"

Učiteljica razredne nastave. Ovisnost o računalu - nova bolest našeg vremena ili izmišljena prijetnja? Na Zapadu kažu da svaki peti korisnik interneta na ovaj ili onaj način pati od računalne ovisnosti. A u Rusiji su mnogi već podložni ovoj maniji. Ljudi gube osjećaj za stvarnost, odlaze u virtualni svijet. Najugroženija su, kao i uvijek, bila djeca i adolescenti. Postojao je čak i takav izraz - "kompjuterski sindrom". Tko je za to kriv i što učiniti? Danas ćemo o ovim temama raspravljati na okruglom stolu koji smo nazvali "Patnja Cybermanije".

Predstavljamo naše goste. Iznijet će se stajalište roditelja (imena, prezimena). Iznijet će se stajalište liječnika (imena, prezimena). Mišljenje informatičara će izraziti (imena, prezimena). Počinjemo raspravu. Prva riječ su roditelji.

Mama 1. Mnogi roditelji jednostavno ne razumiju kakvu strašnu destruktivnu silu predstavlja računalo. Jedna 14-godišnja učenica iz Rumunjske odvedena je iz Internet caffea " Hitna pomoć". Dječak je u ovom kafiću sjedio 9 dana zaredom i došao do potpune fizičke i psihičke iscrpljenosti. Njegova majka rekla je da je dječak jednostavno bio opsjednut računalnom igricom Counter Strike. Nije se odvajao od računala, prestao je ići u školu. Lagao je, krao stvari iz kuće kako bi ih prodao i potrošio novac na internetu. Prestao se prati i izgubio 10 kg.

Mama 2. Još jedna strašna činjenica: 12-godišnji tinejdžer iz Jekaterinburga preminuo je od moždanog udara nakon što se 12 sati igrao na računalu. Liječnici u dječjoj bolnici u koju je dječak odvezen kažu da svaki tjedan prime barem jednog tinejdžera ovisnog o računalnim igrama. Djeca mogu provoditi dane bez hrane i odmarati se pred računalom kod kuće ili u igraonicama.

Mama 1. A evo kriminalnih činjenica: 13-godišnji tinejdžer opljačkao baku i djeda kako bi dobio novac za Internet cafe. Srednjoškolac, naigravši se DOOM-a, žestoko je pretukao susjedovu djecu. Takvih priča ima dovoljno u svakoj policijskoj postaji. Deseci tisuća dječaka i djevojčica zbog virtualnog svijeta napuštaju školu, gube prijatelje, sukobljavaju se s roditeljima.

Mama 2. Ne samo djeca, nego i odrasli pate od računala! Nedavno su se u svijetu pojavile računalne udovice. Riječ je o ženama čiji su muževi cyberalkoholičari. Takozvani ljudi opsjednuti kompjuterskom manijom. Za računalom provode i do 18 sati dnevno, prestaju voditi računa o svom izgledu, ne briju se i ne peru tjednima, hodaju po kući u prljavoj odjeći i općenito svedu izlaske. Jadne žene se doista osjećaju kao slamnate udovice – kao da je muž u blizini, ali u sasvim drugoj dimenziji.

Učiteljica razredne nastave. Što naši članovi ovome mogu dodati? Samo činjenice! Možete li navesti slične činjenice? Osjećate li da ste i vi uvučeni u računalno blato? Vidite li kako vas prijatelji sve više ostavljaju u virtualnom svijetu? Možete li iznijeti suprotne činjenice kada aktivisti računalnih igara nisu pali ni u kakvu ovisnost? (Djeca govore.)

Dakle, ljudi oglašavaju alarm, gledajući kako njihovi voljeni odlaze u virtualni svijet. Što će reći liječnici?

Liječnik 1. Zapadni liječnici nedvosmisleno tvrde da ovisnost o računalu i internetu postoji. Postojala je čak i takva dijagnoza: „cybermania9raquo; ili "patološko korištenje računala" (igre, internet). Zasad, međutim, ovisnost o računalu nije službena dijagnoza, ali neki znanstvenici sugeriraju da će s vremenom cybermanija biti prepoznata kao bolest broj jedan u svijetu. Na zapadu već postoje klinike u kojima se liječe razni računalni poremećaji. U Finskoj je čak bilo slučajeva kada su vojni obveznici dobili odgodu od vojske za liječenje ovisnosti o računalu. U Rusiji se za sada malo ljudi prijavljuje medicinska pomoć, roditelji se boje dijete odvesti psihijatru, ne žele da im dijete bude u istoj sobi s narkomanima i alkoholičarima.

Doktor 2. Kako se manifestira cybermanija? Prije svega, ljudi radije provode više vremena ne u stvarnom životu, već u računalnim igrama i internetu - čak do 18 sati dnevno!

Tinejdžeri počinju bježati s nastave, lagati, glumiti prebrzo domaća zadaća da brzo sjednem za kompjuter. U virtualnoj stvarnosti zaboravljaju na vrijeme, divlje se raduju svojim virtualnim pobjedama i burno proživljavaju neuspjehe. Ne mogu više ni normalno jesti, radije nešto žvaću ispred monitora. A kada komuniciraju u chatovima, izmišljaju virtualnu sliku za sebe, koja postupno zamjenjuje njihovo stvarno "ja".

Doktor 1. Koja je opasnost od cybermanije? Prije svega, mnoge računalne igre su opasne. U njima je glavna radnja ubojstvo, i to šareno, sofisticirano. Ali igra za dijete je proba života. I tako, do 14-15 godina, formira se mišljenje da je nasilje, ubojstvo uzbudljiva i korisna aktivnost.

Doktor 2. Druga opasnost igrica je da je u njima puno lakše pobijediti nego u stvarnom životu. Uostalom, život je stalna borba, samopotvrđivanje, pobjede i neuspjesi. Sve to ne mogu zamijeniti virtualni uspjesi. Osoba jednostavno gubi sebe, svoju osobnost, postaje prefiks za računalo.

Doktor 1. Još jedna opasnost čeka ljubitelje čavrljanja. Mnogi, skrivajući se iza anonimnosti, mogu reći bilo što u chatovima, vjerujući da ih takva komunikacija oslobađa, daje im slobodu. Ali virtualna komunikacija ne može zamijeniti živu komunikaciju među ljudima. Osoba koja je uronila u izmišljeni svijet pod tuđom maskom postupno gubi lice, gubi prave prijatelje, osuđujući se na samoću.

Doktor 2. Ali najstrašnija opasnost je da se ovisnost o računalu može pretvoriti u drugu vrstu ovisnosti - od alkohola, droga.

Učiteljica razredne nastave. Dajem riječ našim sudionicima.

Slažu li se sa zaključcima liječnika? Mislite li da računalne igre povećavaju agresivnost?

Je li vam se smanjio broj prijatelja zbog činjenice da ste ovisni o računalnim igrama?

Volite li više jesti za računalom?

Koje ste pobjede ostvarili u stvarnom životu tijekom protekle godine?

Jeste li ikada razgovarali? Jeste li nastupali pod pravim imenom ili pod izmišljenim? Jeste li se u isto vrijeme osjećali slobodno, oslobođeno?

Koja su djeca po vašem mišljenju najpodložnija ovisnosti o računalu? (Djeca govore.)

Vrijeme je da informatičari progovore. Je li računalo doista toliko opasno? Mogu li chatovi biti anonimni? Jesu li sve igre izgrađene na nasilju? Dajem riječ programerima.

Programer 1. Računalo može biti opasno. Uostalom, izvor je elektromagnetskog zračenja i neionizirajućeg zračenja. A to ima negativan učinak na osobu. Ali ako slijedite sanitarna pravila, to može biti bezopasno. U svim organizacijama pravila za rad na računalu trebaju se nalaziti na radnom mjestu. Ali u našoj zemlji, nažalost, malo ljudi zna i poštuje ta pravila.

Na primjer, prema ovim pravilima, odrasla osoba može sjediti za računalom najviše 4 sata dnevno, a dijete ne više

10-20 minuta, ovisno o dobi. Računalo mora biti "uzemljeno9raquo;, trudnice i dojilje ne bi trebale raditi za računalom. U razvijenim zemljama ta se pravila vrlo strogo poštuju. I radije plaćamo svojim zdravljem.

Programer 2. Ima li štete od računalnih igara? Nisu sve igre izgrađene na agresiji. Postoje logičke igre, igre za učenje školskih predmeta. Postoje simulatori pomoću kojih možete naučiti važne i korisne vještine. Postoje testovi igara koji će vam pomoći da provjerite svoje znanje. Što se tiče interneta, osim chat soba, postoje forumi na kojima se razgovara o ozbiljnim temama i na kojima možete izraziti svoje stajalište. Na World Wide Webu svatko može stvoriti vlastitu stranicu, učiniti je popularnom, postati internetska zvijezda. Dakle, Internet ne mora nužno dovesti do gubitka sebe. Daje velike mogućnosti za samopotvrđivanje, samoizražavanje.

Programer 1. Što se tiče anonimnosti na internetu, ona je imaginarna. Svako računalo ima svoju jedinstvenu digitalnu adresu po kojoj ga druga računala u mreži prepoznaju. Čim odete na bilo koje mjesto, vaša adresa se odmah popravi i lako možete shvatiti tko ste i gdje živite. Zato se hakeri gotovo uvijek pronađu. Stoga, jednom u chatu i smislite nekakav nadimak za sebe, nemojte izgubiti samokontrolu - bez obzira koliko kasnije morate odgovarati za to.

Programer 2. Na primjer, 2006. godine 37-godišnji korisnik iz Novosibirska je izveden pred sud zbog antiruskih izjava na internetu. Morao je platiti kaznu od 130 tisuća rubalja. Na suđenju je pokušao izbjeći odgovornost, no pružatelji su dokazali da postoji tehnička sredstva omogućuju vam da sa 100% jamstvom odredite koji je korisnik mreže pristupio internetu i bio na ovoj određenoj stranici. Usput, ti isti tehnički alati mogu pratiti koja se mjesta najčešće posjećuju s ovog računala.

Učiteljica razredne nastave. Kao što vidite, na samom računalu ili na internetu ne postoji ništa što bi izazvalo ovisnost. Što naši članovi ovome mogu dodati?

Možda netko želi reći koju riječ u obranu računalnih igara?

Tko ima web stranicu? Koje forume i chatove posjećujete? Koje informacije tražite na internetu?

Znate li za sanitarna pravila za korištenje računala?

Bojite li se da bi netko mogao saznati za vaša putovanja na internetu?

Što ste zanimljivosti otkrili na internetu?

Do čega smo došli u ovoj fazi rasprave: postoji li ovisnost o računalu ili je sve to fikcija liječnika i roditelja? (Da tamo je.)

Učiteljica razredne nastave. Upoznali smo se s različitim stajalištima o problemu ovisnosti o računalu. Započinjemo drugi blok naše rasprave. Tko je kriv što sve više i više tinejdžera postaju pacijenti u bolnicama za liječenje ovisnosti i dobivaju dijagnozu "cybermania9raquo;"?

Prvo, slušamo mišljenja stručnjaka.

- Vlasnici internetskih klubova, kao i pružatelji koji profitiraju na zdravlju naše djece.

- Lokalne vlasti koje primaju mito od tih struktura.

- Sanitarne stanice koje ne kontroliraju rad ovih klubova.

- Učitelji koji ne vode razgovore o zaštiti života i zdravlja djece.

Roditelji su krivi što djeci daju novac ne pitajući kako će ga potrošiti.

“Kriva su djeca koja traže samo zadovoljstvo i zabavu, a ne žele raditi.

“Vlast je kriva što nije stvorila uvjete da se djeca bave sportom, da razvijaju svoje sposobnosti i talente.

“Učitelji su krivi što djecu ne znaju zaokupiti nekom zanimljivošću.

Proizvođači računala su krivi. Izdaju sve više novih igara i programa koji zahtijevaju sve snažnija računala. Stoga su ljudi prisiljeni stalno ažurirati svoje strojeve. A znatiželjna djeca sva žele pokušati postati ovisna.

- Krivi su roditelji koji ne gledaju djecu, ne znaju što rade.

Roditelji su krivi. Kad bi i sami vladali računalom, mogli bi razumjeti što se djetetu može, a što ne može. I tako im se čini da, budući da su kupili računalo za svoju djecu, onda se ne mogu brinuti za njihov razvoj. Onda će se za to pobrinuti stričevi i tete s interneta i gaming klubova.

I doktori su krivi. Trebalo je ta pitanja postaviti pred Vladu, uključiti u raspravu tisak i televiziju.

- Krivite vladu. Mogla bi donijeti zakone koji bi zabranili djeci da noću sjede u kockarnicama, mogla bi potpuno zatvoriti te klubove ili ih odvesti iz grada.

Učiteljica razredne nastave. Što će reći naši članovi? Tko je kriv što djeca padaju u ovisnost o računalu?

“Djeca su sama kriva.

Roditelji su krivi. Ne žele razumjeti djecu, samo grde, podučavaju. Evo djece i bježe u virtualnu stvarnost.

Škola je kriva. U njemu vlada takva tupost i dosada, a u virtualnoj stvarnosti ti si heroj, pobjednik, o tebi ovisi sudbina svjetova i civilizacija.

Učiteljica razredne nastave. Molim vas da zaključite: „tko je kriv što dijete postaje ovisno o računalu? (Za nastanak računalne ovisnosti kod djece krivi su roditelji, liječnici, škole, policija, lokalne vlasti, sama djeca itd.)

Učiteljica razredne nastave. Dakle, problem računalne ovisnosti. Saslušali smo različita stajališta, identificirali počinitelje. Prijeđimo na završnu fazu rasprave. Pokušajmo odgovoriti na pitanje: što učiniti kako ljudi ne bi pali u zarobljeništvo cybermanije? Riječ našim gostima.

- Zatvorite sve igračke klubove.

- Dopustite djeci pristup internetu samo u "pratnji9raquo; odrasle osobe.

- Razriješiti načelnika sanitarne stanice, ravnatelja škole, ponovno izabrati gradonačelnika itd.

- Zabraniti učiteljima da od djece traže sažetke kako ih ne bi skidali s interneta.

- Naučite djecu kako koristiti korisne programe i igre koje se mogu igrati s roditeljima.

- Igre cenzure. Zabraniti korištenje agresivnih igara u klubovima.

- Uvesti kažnjavanje roditelja čija su djeca postala ovisnici o internetu. Navedite ih da komuniciraju sa svojom djecom 4 sata svaki dan.

Svako dijete treba se baviti sportom ili pronaći neki hobi. Tada će se pojaviti prijatelji i neće biti vremena za dosadu.

“Moramo donijeti zakone koji zabranjuju promicanje nasilja u igrama i strogo kazniti one koji krše te zakone.

- Svatko treba postati kompetentan korisnik, a ne cajka.

- Budite kritični prema igračkim inovacijama, ne kupujte sve redom. Ograničite upotrebu agresivnih igara.

- Bilo bi dobro da se svi školarci bave programiranjem. Bit će to zanimanje, razvoj i komunikacija sa zanimljivim ljudima.

“Djeca se općenito trebaju manje igrati. Neka svatko pokuša stvoriti vlastitu web stranicu, tada ćete morati reći nešto o sebi, pokazati u čemu je vaša jedinstvenost. A to će potaknuti samorazvoj.

Učiteljica razredne nastave. Osluškujemo prijedloge naših sudionika. Možda će netko od njih uspjeti pronaći kompromisno rješenje za problem ovisnosti o računalu? (Djeca govore, ponavljaju i parafraziraju mišljenja gostiju, dodaju svoje izvorne rečenice.)

I kao rezultat ove faze rasprave, formuliramo zaključak: što možemo učiniti da izbjegnemo ovisnost o računalu? (Morate postati kompetentan korisnik, savladati korisne programe, trebate se manje igrati, a baviti se sportom, razgovarati s prijateljima, čitati knjige itd.)

I kako možemo formulirati opći rezultat naše rasprave?

(Možete postaviti sugestivna pitanja: Postoji li računalna ovisnost? Tko je kriv za njezinu pojavu? Kako se nositi s tim zlom?)

- Ovisnost o računalu postoji.

- To je rezultat promiskuiteta djece, neodgovornosti roditelja, nebrige vlasti, pohlepe predstavnika kockarskog biznisa.

– Izlaz je u povećanju računalne pismenosti, uvođenju cenzure, donošenju zakona koji bi povećali odgovornost roditelja i predstavnika gospodarstva.

Učiteljica razredne nastave. Našoj je raspravi došao kraj. I završio bih to riječima jednog pisca. Osvrnuo se na problem računalne ovisnosti o internetu i zaključio: „Ova razmišljanja pišem na računalu, šaljem ih e-mailom putem svjetske mreže, crpim informacije s interneta. Sve ove činjenice govore da nipošto nisam kompjuterofobična. Štoviše, jako volim ovu malu kutiju koja mi pomaže živjeti. Ali moja ljubav će prestati onog trenutka kada, ili ako, shvatim da ja ne posjedujem njega, već on mene *.

III. Završna riječ

Učiteljica razredne nastave. Danas smo razgovarali o ovisnosti o računalu. Ovaj problem je višeznačan i daleko je od rješenja. Ali nismo to nastojali riješiti pod svaku cijenu. Raspravljajući o ovom problemu, naučili smo voditi raspravu, naučili slušati i čuti jedni druge. U živoj raspravi naučili smo komunikaciju uživo - upravo ono što nijedno, čak ni najjače računalo ne može pružiti. Pogledajte epigraf za današnji sat razreda [čita). Želim ti da ti računalo stvara što manje problema.

IV. Sažetak (refleksija)

Učiteljica razredne nastave. Odnosi li se na vas ono o čemu smo danas razgovarali? Ima li razloga da razmislite o sebi i promijenite svoje ponašanje? Što vam je dao današnji sat? (Odgovori djece.)

Korištenje materijala iz ovog izvora dopušteno je samo uz pismeno dopuštenje administracije stranice.

Nastavni sat na temu: "Internet i ovisnost o njemu" - prezentacija

Prezentacija na temu: "Nastavni sat na temu: "Internet i ovisnosti"" - Transkript prezentacije:

1 sat na temu: "Internet i ovisnost o njemu"

2 Istraživanje 98% učenika u našem razredu ima računalo kod kuće i koristi se internetom.

3 Koliko vremena provodite online?

4 Što radite online?

5 98% navelo je da uživa raditi na mreži.

6 Što tvoji roditelji misle o tvom radu na mreži?

9 Kviz 1. Osjećate li se zaokupljeni internetom (razmišljate li o prethodnim online sesijama i radujete li se budućim)?

10 Test 2. Osjećate li i vi potrebu za povećanjem vremena provedenog na webu? potreba za više vremena provedenog na internetu?

11 Kviz 3. Jeste li ikada imali neuspješne pokušaje da kontrolirate, ograničite ili prestanete koristiti Internet?

12 Kviz 4. Osjećate li se umorno, depresivno ili razdraženo kada pokušavate ograničiti ili prestati koristiti Internet?

13 Kviz 5. Jeste li online više nego što ste mislili?

14 5 "da" - ovisni ste. 2 "da" i više - razmislite o tome, možete postati ovisni!

15 Psihološki simptomi dobro zdravlje ili euforija za računalom; nemogućnost zaustavljanja; povećanje količine vremena provedenog za računalom; zanemarivanje obitelji i prijatelja; osjećaj praznine, depresija, iritacija kada niste za računalom; laganje poslodavcima ili članovima obitelji o svojim aktivnostima; problemi s poslom ili školom.

16 Fizički simptomi suhe oči; glavobolja; bol u leđima; neredoviti obroci, preskakanje obroka; zanemarivanje osobne higijene; poremećaji spavanja, promjene u obrascima spavanja.

17 Uzroci ovisnosti o računalu: 1. Nedostatak komunikacije 2. Nedostatak hobija 3. Sreća

18 Liječenje računalne ovisnosti. 1. Psiholog 2. Bliski ljudi 3. Svijest o ljepoti stvarnog života

20 "Igra" Internet prijatelj ili neprijatelj?

22 Hvala na pažnji!

Sat nastave na temu: "Ovisnost o internetu". Ljudi, pažljivo pogledajte ovu sliku. Gledajući je, što možete reći?

ovisnost o internetu. Mogućnosti INTERNETA: Možete preuzeti informacije (glazba, filmovi, knjige, informacije potrebne za izradu domaće zadaće.

Znakovi dobrodošlice. Što igramo? Igra je aktivnost za zabavu, rekreaciju i promicanje zdravlja.

Cybermania Ovo je patološka ovisnost o video igrama i računalu.

A.G. Moskovsko državno sveučilište Makalatiya Lomonosov Moskva. Vrste ovisnosti o internetu društvene mreže Ovisnost o kockanju Ovisnost o kockanju kroz.

Istraživanje ovisnosti o internetu kod učenika 10-11 razreda XLI znanstveno-studentski skup "Prvi korak u budućnost"

Prezentacija učenika 9. razreda srednje škole Zelenovskaya. Ne zaboravite da je internet divno sredstvo komunikacije, posebno za sramežljive, testirane.

Utjecaj interneta na okoliš. Svaki put kad pogledamo na World Wide Web, doprinosimo povećanju količine stakleničkih plinova na Zemlji.

2012 Ovisnost o Internetu Nekemijska ovisnost o korištenju Interneta Opsesivna želja za pristupom Internetu, boravak izvan njega i nemogućnost.

Računalo i njegov utjecaj na ljudsko zdravlje. Računalo i njegov utjecaj na ljudsko zdravlje.

Test ovisnosti o internetu 1. Osjećate li se preokupiranim internetom (tj. razmišljate li o prethodnim online sesijama.

ovisnost o internetu. U sklopu nacionalnog projekta tisuće škola spojeno je na internet. Ali dobro je poznato da na Internetu postoji mnogo raznih informacija, uključujući.

Koji je prijatelj bolji: pravi ili virtualni? Potrebno je znati mjeru u prijateljstvu i neprijateljstvu ... Cicero.

Predavanje NEGATIVNI UTJECAJ VIRTUALNOG OKRUŽENJA 2009.

Ovisnost o internetu mit ili stvarnost?. Svrha rada: Mlađa generacija sada brine o mnogim pitanjima. Što tjera ljude da se udalje od aktivne slike.

Utjecaj računala na zdravlje djeteta. Konstantnim razvojem računalne tehnologije raste i broj ljudi koji aktivno koriste računalo na radnom mjestu.

INTERNET: DOBRO ILI LOŠE? PRIPREMILE: UČENICE 10. RAZREDA "A" CURKINA TATYANA SUKHAREVA ELENA.

Srednja škola 1 „Reći da računalu?

Negativan utjecaj interneta na tinejdžere. Simptomi psihičke ovisnosti o Internetu: Dobro zdravlje ili euforija za računalom; Nemogućnost.

Još sličnih prezentacija u našoj arhivi:

MyShared.ru je najveća baza podataka gotovih prezentacija s mogućnošću pregleda. Besplatno postavljajte i preuzimajte prezentacije!

PREVENCIJA OVISNOSTI 1. opsesivna želja za spajanjem na Internet psihički poremećaj, bolna nemogućnost da se na vrijeme isključi s Interneta.

Sat nastave "Ovisnost o računalu i internetu kod tinejdžera"

Cilj:

Formiranje pozitivnog stava prema računalu i sposobnosti korištenja za vlastitu korist, za pravilno organiziranje izvannastavnih aktivnosti.

Zadaci:

1) Upoznati djecu sa štetnim učincima računalnih igrica, prenijeti ideju o ovisnosti o internetu;

2) Osjetite sami kakve osjećaje može donijeti punopravna komunikacija


Ovaj scenarij omogućuje vam da provedete zanimljiv sat nastave u sklopu prevencije tjelesnih bolesti i ovisnosti o internetu koje su posljedica računalnog kockanja.

Oprema:

Puškina N.A.., Ovisnost djece i adolescenata o internetu i njezina prevencija. FSBEI HPE "Shuya State Pedagogical University" Shuya, 2012.

Prilog 1

Potičem sve da pristupe testu.

"Imate li ovisnost o računalu?"
1. Sjedeći za računalom ili na internetu, gubite pojam o vremenu. Zbog toga često preskačete hranu i spavanje.
Da
Ne

Obrada rezultata
¨ Za svaki odgovor "Da" dodijelite si 1 bod.
¨ Za odgovor "Ne" - 0 bodova

Pitanje

Sjedeći za računalom ili na internetu, gubite pojam o vremenu. Zbog toga često preskačete hranu i spavanje.

Skrivate od prijatelja i obitelji koliko ste vremena proveli za računalom

Stalno se prisjećate da bi bilo lijepo sjediti za računalom kad morate otići od njega.

U stanju ste pasti u depresiju ako vam se računalo pokvari.

Vaša ovisnost o računalu ometa vaše kućanske poslove

Na internetu namjerno birate virtualnu sliku za sebe koja je u suprotnosti s vašim moralom i vrijednostima.

Volite li virtualnu zabavu više od stvarne?

Jeste li sigurni da je Internet "druga" stvarnost i da vam je tamo ugodnije nego u stvarnom svijetu

Primjena2

Ovisnost o kockanju je drugačija:
Kockanje
¨ Svojstveno zrelijim osobama zbog veće financijske sposobnosti
¨ Imati materijalnu posljedicu ovisnosti (rasipanje ili dobivanje novca)
¨ Izazivaju psihofiziološku ovisnost temeljenu na osjećaju uzbuđenja, proizvodnji adrenalina, želji za pobjedom
¨ Ovisnost je starija, potječe od pojave prototipova kasina, kladionica, drugih objekata i uvjeta igre povezanih s monetarnim rizikom
¨ Veća objektivna opasnost za igrača (propast, gubitak sredstava za život i podrške obitelji)

video igre
¨ Svojstveno mlađim osobama zbog veće kompenzacije životnih težnji
¨ Nemate materijalnu posljedicu ovisnosti
¨ Uzrokuju psihološku ovisnost temeljenu na osjećaju nezadovoljstva stvarnim životom, ogorčenosti, krivnje
¨ Ovisnost je mlađa, diktirana razvojem informacijskih i računalnih tehnologija, kao i IT tehnologija
¨ Opasnija subjektivna opasnost za igrača (unutarnja devastacija, gubitak bliskih društvenih kontakata)
Stvaranje legende o sebi

Bolest kockanja tjera osobu da stvori legendu o sebi, a onda se osoba toliko navikne na tu legendu da i sama počinje vjerovati u ono što je izmislila. Rezultat može biti čak i podvojena osobnost.

Primjena3

Podsjetnik o radu na internetu

    Postavite Internet vremensko ograničenje

    Prisilite se da ne radite na internetu nekoliko dana

    Blokirajte pristup određenim internetskim resursima

    Sami sebi odredite sankcije za kršenje prva tri pravila

    Prisilite se raditi nešto drugo umjesto rada na internetu

    Naučite uživati ​​u drugim zadovoljstvima u životu

Općinska vlast obrazovna ustanova

Srednja škola Zabrodenskaya

Općinski okrug Kalacheevsky

Voronješka regija.

Dolženko Mihail Vladimirovič,

učiteljica tehnike i geografije VKK

Sat razredne nastave

Prevencija ovisnosti o internetu kod učenika.

Svrha: promicati formiranje znanja učenika o negativnom utjecaju ovisnosti o internetu na osobu, naučiti prepoznati znakove i načine prevladavanja ovisnosti o internetu.

Napredak tečaja.

Postoji "rizična skupina" među ljudima koji mogu biti podložni ovisnosti o internetu. Nisu društveni, nemaju komunikacijske vještine, ali su pametni.

Opsjednutost internetom uklapa se u klasičnu definiciju ovisnosti. Sugerira bijeg od stvarnosti, ugodnih osjećaja i alternativnu stvarnost koja prikriva depresiju ili tjeskobu. Društveni kontakti na internetu opasniji su od televizije jer uključuju komunikaciju s drugim ljudima čiji je unutarnji svijet skriven iza ekrana.

Internet u potpunosti zarobi čovjeka, ne ostavlja mu ni vremena ni energije za druge aktivnosti.

Kako biste prepoznali svoju ovisnost o internetu, odgovorite na sljedeća pitanja (tjesti Kimberly Young o ovisnosti o internetu):

    Provodite li često više vremena na internetu nego što ste namjeravali?

    Često zanemarujete kućanske poslove kako biste više vremena provodili online?

    Često više volite biti online nego intimnu komunikaciju s partnerom?

    Koliko često sklapate poznanstva s korisnicima interneta dok ste "online"?

    Zanima li ljude oko vas često vrijeme koje provodite na internetu?

    Trpi li vaš akademski ili radni učinak često jer provodite previše vremena na internetu?

    Koliko često provjeravate svoju e-poštu prije nego što učinite nešto drugo što je potrebnije?

    Koliko često vaša radna produktivnost trpi zbog vaše ovisnosti o internetu?

    Jeste li često obrambeni i tajnoviti kada vas pitaju što radite na internetu?

    Blokirate li često uznemirujuće misli o svom stvarnom životu utješnim mislima o internetu?

    Jeste li se često veselili ponovnom povezivanju s internetom?

    Čini li vam se često da je život bez interneta dosadan, prazan i bez radosti?

    Psujete li, vičete ili na neki drugi način izražavate ljutnju kada vas netko pokuša omesti u mreži?

    Zanemarujete li često spavanje dokasno budite na internetu?

    Predviđate li često što ćete raditi online dok ste izvan mreže ili maštate o tome da ste "online"?

    Koliko često sebi kažete "još jednu minutu" kada ste "online"?

    Često ne uspijevate kada pokušavate skratiti vrijeme provedeno na internetu?

    Pokušavate li često sakriti vrijeme koje provodite na internetu?

    Odabirete li često vrijeme provoditi na internetu umjesto izlaska s prijateljima?

    Osjećate li se često depresivno, premoreno ili nervozno kada ste izvan mreže i smatrate li da to stanje nestaje čim ste "na mreži"?

NIKAD ili JAKO RIJETKO - 1 bod

PONEKAD - 2 boda

REGULAR - 3 boda

ČESTO - 4 boda

UVIJEK - 5 bodova

Sada izračunajte rezultat:

20-49 bodova - Obrazovni ste korisnik interneta. Možete surfati mrežom koliko god želite, jer znaš se kontrolirati.

50-79 bodova - Imate problema povezanih s pretjeranim zanimanjem za Internet. Ako sada ne obratite pozornost na njih - u budućnosti vam mogu ispuniti cijeli život.

80-100 bodova - Korištenje interneta uzrokuje značajne probleme u vašem životu. Potrebna je pomoć specijalista psihoterapeuta.

Prevladavanje ovisnosti o internetu.

    Priznajte svoju ovisnost.

    Identificirajte probleme koji leže u pozadini ovisnosti.

    Riješite stvarne probleme.

    Kontrolirajte rad na računalu.

    Razlikovati interaktivnu fantaziju i korisnu uporabu interneta.