Kresba v přípravné skupině stěhovavých ptáků. Abstrakt z lekce kreslení v seniorské skupině „Stěhovaví ptáci. Špaček » Video. Kresba "Stěhovaví ptáci létají"

  • 13.11.2019

Světlana Gajazievová

Cíle: zlepšit své obrazové dovednosti ptactvo; rozvíjet kreativní představivost;

podporovat respekt k životnímu prostředí; správně určit a znázornit tvar předmětů, jejich proporce; dodržovat důsledné provedení výkresu; pěstovat lásku k ptákům.

materiálů: Listy alba, kvaš, štětce, palety, sklenice s vodou, ubrousky, ubrousky, vyvolávací video"Špaček".

Přípravné práce: zobrazit ilustrace stěhovavých ptáků; čtení básní, příběhů; prohlížení rozvíjení video, sledování ptáci na procházkách.

Průběh lekce:

pečovatel: Kluci, poslouchejte báseň:

Jaro přišlo zasněžené

Na mokrém koberci

Rozsypané sněženky,

Zasetá tráva.

Teď je jaro krásné

Volání ze všech stran

Husy, rorýsi a čápi,

Kukačky a špačci.

O jakém ročním období báseň mluví? (Jaro).

Jak jste poznali, že přišlo jaro? (Sníh taje, pupeny bobtnají, objevují se zelené listy, tráva, slunce svítí jasněji a ohřívá zemi atd.).

Co je nejdůležitějším znamením jara? (Na jaře k nám přicházejí ptactvo) .

A odkud létají? (z teplých krajin).

Jak se říká ptactvo kteří odlétají na zimu do teplejších podnebí a na jaře odlétají zpět? (stěhovavý) .

A co stěhovaví ptáci znáte? (Havran, špaček, vlaštovka, kukačka, slavík).

Kluci, podívejte se na obrazovku.

pečovatel: Kluci, co to je pták? (Špaček) Správně, špaček. Ptactvo potěší nás nejen svým vzhledem, ale i jejich nádherným zbarvením peří ale i svými písněmi.

Na minulost lekci jsme nakreslili věž a dnes vám nabízím nakreslit špačka.

Podívejte se, v jakém pořadí budeme nakreslit špačka.

Začněme vyplněním pozadí. V pravé horní části listu nakreslete malý kruh v bílé barvě - to bude slunce. Poté, přidáním světle žluté barvy k bílé, nakreslete tento kruh a získávejte záři od slunce. Dále přidejte tmavě žlutou barvu a pokračujte kreslit kolem. Po obdržení světle modré barvy namalujte oblohu. Okrem nakreslíme část stromu. S tmavě hnědou nakreslete čáry na kmen, udělejte kůru. Kreslíme větve. Začněme obrázkem špaček. Po obdržení světle šedé barvy smícháním bílé s kapkou černé nakreslete oválný trup, kruh hlavy. Poté nakreslíme křídlo a ocas. Po smíchání bílé s kapkou okrové nakreslíme zobák a malé tahy na hlavu a hruď. Takhle to dopadlo špaček.

pojďme s tebou před, až se dostanete do práce, připravte naše prsty. Prstová gymnastika" Ptáci přicházejí"

S nástupem jara

Ptáci přicházejí.

Roztáhneme prsty obou rukou, spojíme palce, zbytek máváme jako křídla.

se vracejí špačci,

Dělníci a zpěváci. - Sepněte prsty v pěst a otevřete je.

A hálky u louže-Palm spojíme hrníčkem.

Krouží v hlučném hejnu. - Kruhové pohyby pěstmi rukou.

Jeřábi spěchají, - Roztáhneme prsty obou rukou, spojíme palce, zbytek máváme jako křídla.

A červenka a drozd,

Zabývá se hnízděním. - Prsty rukou spojíme v zámku, dlaně jsou otevřené.

pečovatel: Výborně! Teď se pusťte do práce.















Tyhle jsou tak úžasné dostali jsme špačky!

Související publikace:

Abstrakt lekce v seniorské skupině "Stěhovaví ptáci" Cílová. Formování elementárních představ u dětí o stěhovavých ptácích aktivními formami a metodami dětské činnosti. Úkoly. Přednost.

Synopse integrované lekce o rozvoji řeči ve skupině seniorů na téma: "Zimování a stěhovaví ptáci." Účel: objasnit a rozšířit.

Synopse přímo edukačních aktivit pro rozvoj řeči v seniorské skupině "Stěhovaví ptáci" Cíle: - doplnění slovní zásoby dětí na téma " Stěhovaví ptáci“, zlepšení gramatické stavby řeči, nácvik kompilace.

Shrnutí GCD o vývoji řeči u seniorské skupiny kompenzačního zaměření "Tahovaví ptáci" MĚSTSKÝ ROZPOČET PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE MATEŘSKÁ ŠKOLA č. 29, AZOV Abstrakt GCD o vývoji řeči ve skupině seniorů.

Abstrakt OOD na kresbě „Stěhovaví ptáci létají“ s dětmi ve věku 6–7 let Kresba "Stěhovaví ptáci létají" Integrace vzdělávací oblasti: "Umělecký a estetický vývoj", " Vývoj řeči"," Kognitivní.

Angela Ermolaeva
Abstrakt lekce kreslení v přípravná skupina"stěhovaví ptáci"

Abstrakt lekce kreslení v přípravné skupině na dané téma: « Stěhovaví ptáci»

F/s: rozšířit představy dětí o stěhovavých ptáků, opravit jména stěhovavých ptáků, kuřátka, oni vzhled, Životní styl. Představit koncepty: létat klín, "tětiva", "stádo", cvičení v tvoření sloves. Seznamte děti s netradičními zobrazovacími technikami ptactvo, dál se učit aplikovat přírodní materiál(piliny, rozvíjet zrakové a sluchové vnímání a dobrovolnou pozornost, myšlenkové pochody srovnávání a zobecňování, rozvíjet jemnou motoriku rukou, kreativní představivost. Vzbudit zájem o opeřené obyvatele přírody, respekt k nim.

materiálů: ICT, prezentace « Stěhovaví ptáci» , obrázky zobrazující stěhovavých ptáků, šablony, piliny, kvaš, 3 štětce, list A4, sklenice s vodou, PVA lepidlo, tácy, ubrousky.

Postup lekce

Děti vstupují do sálu

V: Kluci, užijme si sluníčka a ptactvo,

A také se radovat z usměvavých tváří

A všem, kteří žijí na této planetě

Dobré ráno! Řekněme, že jsme děti.

V: Kluci, jaké roční období nastalo

V: Je to tak, příroda se probouzí z dlouhého zimního spánku. Vzduch se stává voňavým a svěžím. Zkontrolujeme, zhluboka se nadechneme nosem, bez zvednutí ramen a bez nafouknutí tváří, a vydechneme nosem. Nyní se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Nyní se zhluboka nadechněte ústy a vydechněte ústy.

V: Kluci, co se děje v přírodě s nástupem jara? S odpověďmi nám pomůže schéma.

V: Kluci, ale bez příjezdu ptáci jaro nepřijde.

A jak se jmenují ptactvo?

V: Nyní vás zvu, abyste se podívali na obrazovku (prezentace « Stěhovaví ptáci»

V: Co stěhovaví ptáci si pamatujete?

na jaře ptáci hodně práce, co dělají?

V: lidem záleží ptactvo. Staví jim ptačí budky. A jaké výhody přináší ptactvo?

V: Ptactvo může létat jinak. Jak to zjistíme (pozor na obrazovku)

Když létají ptáci, mezi sebou - hejno, špačci, havrani, vlaštovky se vracejí v hejnu. Opakuji, jak se ten let jmenuje?

Když ptactvo létají jeden za druhým, v jedné řadě - provázku, takže létají kachny, husy, labutě. Opakujte název letu ptactvo?

Když ptactvo létají ve formě trojúhelníku - klínu, takže létají jeřábi.

Jak se ten let opět jmenuje?

V: Teď si s tebou budeme hrát, vstávat do kruhu, hra se jmenuje „Kdo dává jaký hlas?

Jeřáb (kudrlinky)

Slavík (zpívá)

Vlaštovka (cvrliká

Kukačka (kukačka)

V: volá se další hra "Kdo má koho?"

U věže (havran)

U špačka (šumivé)

U vlaštovky (vlaštovky)

U jeřábu (jeřáby)

U kukačky (kukačka)

V: Výborně. Doporučuji vám jít na svá místa.

Kluci, jaký ptáček přináší jaro na křídlech?

Hádej jaký pták

Tmavý malý?

bílá z břicha,

Ocas je rozdělen na dva konce. (Martin)

Kapuce. Slovo.

Vlaštovka leť do své rodné země co nejdříve,

Aby se trávníky zelenaly, aby potůčky zpívaly.

Vrať se ne sám, ať přijde jaro s tebou.

Pomozme jaru a nakreslete hejno vlaštovek.

Výborně. Připomeňme si, co vlaštovka má

V: čím je tělo pokryto?

V: Jaký je rozdíl ptáci od sebe?

V A: Správné zbarvení. Podívejme se, jakou barvu má vlaštovka?

V: před pokrčte prsty

Prstová gymnastika

Věž má pět věží, ty křičí nejhlasitěji

Vlaštovka si staví svůj dům přímo nad mým oknem

Na bříze, špaček, strakaté peří

Kukačka sedí na větvi a křičí kuku, kuku.

V: Dnes budeme malovat s použitím přírodního materiálu - pilin.

V: Vzpomeneme si, kde začínáme pracovat?

D: nakreslit cestu ptactvo pomocí šablony

D: naneste lepidlo a piliny

V: Jaké části těla ptactvo nanést lepidlo a piliny?

D: na prsou, zádech a křídlech ptactvo

V: Jak skončíme?

D: ozdobit vlaštovku

V: jít do práce. (nahraný zpěv ptactvo)

Před přemalováním vyzvěte děti, aby si trochu odpočinuly.

Tělesná výchova minuta:

Dnes k nám přiletěl čáp dlouhonohý.

Prošel bažinou, dostal ryby, žáby

Skloňte se, narovnejte se

V dálce se díval na okraj bažiny

A na nos. Oh, kde je? Tady je! (podívejte se na prst a aniž byste spustili oči, přiložte ho k nosu)

Čáp přiletěl domů, máváme mu.

V: Otočíš se a hned proměnit v ptáka

Ty a já poletíme v hejnu, jak to je?

Létali, letěli do svých hnízd letěli

Nyní klín. Takhle?

Letěli, letěli do bažiny, posadili se spolu,

Nyní poletíme v řadě. Takhle?

(letěli, letěli na svá místa, posadili jsme se)

V: Pokračujeme v práci.

Výsledek: Kluci, komu jsme dnes pomohli?

Shromážděme své hejno, aby jaro přišlo do našeho města rychleji.

V: Jestli se ti to líbí, tak si vezmi paprsky a přidej sluníčko, aby to bylo hřejivé a láskyplné, kdyby pro tebe bylo něco těžké, tak přidej ke slunci mrak.

Podívejte se, jaký nádherný obrázek s vámi máme. Výborně!

Související publikace:

Abstrakt lekce v seniorské skupině "Stěhovaví ptáci" Abstrakt lekce ve skupině seniorů na téma „Tahovaví ptáci“ Účel: 1. vytvořit si představu o zimujících a stěhovavých ptácích; prohloubit.

Synopse logopedické lekce pro děti přípravné skupiny s FFN „Stěhovaví ptáci. Zvuk [H], písmeno H " Stěhovaví ptáci, zvuk a písmeno H Cíle: 1. Rozvoj artikulačních a obecných motorických dovedností 2. Rozvoj fonematického sluchu 3. Seznámení s rysy.

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit v přípravné skupině "Tahovaví ptáci" Shrnutí přímé výchovné činnosti v přípravné skupině "Tahoví ptáci" Účel: Prohloubit a systematizovat.

Synopse GCD pro nevládní organizaci "Komunikace" v přípravné skupině "Agyn Khustar" (stěhovaví ptáci) Tyukpeekova Vera Andreevna Synopse organizovaných vzdělávacích aktivit v přípravné skupině Téma. Účel "Agyn Khustar". Stvoření.

Synopse GCD o vývoji řeči v přípravné nápravné skupině "Stěhovaví ptáci" Synopse GCD o vývoji řeči v přípravné nápravné skupině Téma: „Stěhovaví ptáci“ Účel: Formovat u dětí schopnost skládat.

Obecní rozpočtová školka vzdělávací instituce Mateřská školka obecný vývojový typ č. 8

obecní formace okres Temryuk.

Přímo- vzdělávací aktivity

"Kreslení ptáků"

Vzdělávací oblast: umělecké a estetické

Druh aktivity: přímo-vzdělávací

Věková skupina: seniorská skupina

Téma:"Kreslení ptáků"

cílová: opravit způsoby přenosu proporcí ptáka. Přenos hlasitosti tónem a barvou. Rozvoj jemné motoriky rukou, vnímání barev, prostorového myšlení. Rozhovor o kráse ptáků.

Programové úkoly:

Vzdělávací:

Procvičte si kreslení ptáků;

Opravit metody vytváření náčrtu jednoduchou tužkou, po níž následuje malba akvarelem;

Rozvíjející se:

Rozvíjet schopnost analyzovat výkresy;

- rozvíjet paměť, myšlení, jemnou motoriku rukou, schopnost těšit se z výsledku své práce.

Vzdělávací:

Úcta k ptákům, k přírodě;

Vzbudit v dětech touhu dokončit to, co začaly.

Přípravné práce : prohlížení ilustrací zobrazujících ptáky;pozorování ptáků v přírodě,čtení beletrie"Stěhovaví ptáci".

Metody a techniky:

Vizuální: při pohledu na ilustrace (věnuji pozornost vlastnostem ptáků - velikosti, barvě, délce nohou, tvaru zobáku.

Verbální: rozhovor, vysvětlení;

Praktický.

Přípravné práce: prohlížení ilustrací ptáků, prohlížení diapozitivů "Stěhovaví ptáci".

Materiál a výbava: obrázky ptáků; kreslící papír, jednoduchá tužka, guma, akvarel, štětce, nádoba na vodu, paleta.

Implementované technologie : zdravotně nezávadné, TRIZ, osobní - orientovaný přístup, malba štětcem, metoda podskupin, využití elektronických zdrojů

Průběh vzdělávacích aktivit:

Pedagog: Kluci, chci se vás zeptat na hádanku:

Verst neuvažoval

Nejezdil po silnicích

A byl jsem přes moře

Vrabci, rorýsi, tučňáci,

Hýli, havři, pávi,

Papoušci a sýkorky:

Jedním slovem, toto je ... ... ... (ptáci) (Yu. Světlova).

Ne nadarmo jsem vytvořil hádanku o ptáčkovi, protože 1. dubna se blíží „Mezinárodní den ptactva“. Podívejte se, kolik krásné ptáky náš host. Nevíte někdo, jak se tito ptáci jmenují? Možná jste některý z nich viděli na našich stránkách nebo ve městě? (odpovědi dětí)

Prosím, zvažte všechny tyto a pojmenujte jejich podobnosti a rozdíly. (podobné jsou tělo, hlava, ocas atd.; rozdíly jsou v barvě opeření). Ptáčka jsme již nakreslili tužkou. Dnes budeme kreslit i barvami. Vzpomeňme na schéma kreslení ptáka.

Uprostřed listu načrtneme linii sklonu ptáka. Na této linii označíme střed, od něj v různých směrech jsou další dva body (stejně velké od středu). Toto bude tělo. Nakreslete ovál podél čáry mezi těmito body. Nakreslete kruh na vrcholu oválu (to bude hlava).

Ze spodní strany úzký, dlouhý obdélník (ocásek).

Na levé straně kruhu označíme zobák proužkem.

Nyní začneme kreslit ptáka. Začínáme kreslit od hlavy.

Začínáme kreslit od zobáku, kreslíme hlavu a couváme. Pod zobákem je prsa, mírně zahušťující ovál. Věnujte pozornost ptačí hlavičce plynule do kyprého bříška (nevystupuje krk našeho ptáčka).

Nyní nakreslete ocas a oči.

(zapamatování a vysvětlování techniky kreslení, zároveň ukazuji na tabuli, jak na to, děti jsou na svých listech.)

Chcete-li správně nakreslit tlapky, musíte ptáka „zasadit“ na větvičku. Abychom to udělali, ustoupíme na krátkou vzdálenost od těla, nakreslíme dvě čáry rovnoběžné s ptákem a bude to větvička. Věnujte pozornost tenkým a dlouhým nohám ptáka se silnými drápy. Křídla nejsou dlouhá, ale na konci špičatá. Tady máme takového ptáka.

Podívejte se prosím na tabuli, jakého ptáčka jsme nakreslili? (odpovědi dětí)

Náš pták samozřejmě vypadá jako hýl, sýkora a vrabec, protože. má zaoblenější tvar těla, malý zobák a malý výhonek.

Chtěli byste létat jako ptáci? (odpovědi)

Pak vstaň od stolů a pojď ke mně.

Fizminutka pod melodickou melodií

Hejno ptáků letí na jih

Obloha je všude kolem modrá

(děti mávají rukama jako křídly)

Létat rychleji

Musíš zamávat křídly.

(děti mávají rukama intenzivněji)

Na čisté obloze svítí slunce

Astronaut letí v raketě

(usrkávání – ruce vzhůru)

A pod lesy, poli -

Země se šíří.

(nízký předklon, ruce natažené do strany)

Ptáci začali sestupovat

Všichni si sednou do pole.

Oni musí dlouhá cesta

Ptáci si potřebují odpočinout.

(děti si sednou do hlubokého dřepu a na pár sekund sedí)

A opět je čas jít

Musíme hodně létat

(děti vstanou a mávají „křídly“)

Tady je jih. Hurá! Hurá!

Je čas, abychom přistáli

(děti sedí u stolu)

Protože náš pták vypadá jako několik ptáků najednou, navrhuji, abyste je ozdobili různými způsoby.

shrnutí:

Po splnění úkolu dětmi každou práci zhodnotíme, poukážeme na výhody a nevýhody kresby. Zároveň nezapomeňte vysvětlit, proč to nefungovalo a co a jak to příště opravit.

Výborně, kluci, dnes jste odvedli velmi dobrou práci. S každým sezením je vaše práce lepší a lepší! Výborně!

Po vyučování je práce vystavena v rohu spolu s originálními obrázky, aby je ostatní děti mohly vidět a porovnávat.

Datum_____________

Abstrakt lekce kreslení "Stěhovaví ptáci" (skupina seniorů).

úkoly:

Naučit děti kreslit stěhovavé ptáky a stavět obrázek z jeho součástí.

Rozvíjejte dovednosti kreslení skic jednoduchou tužkou.

Upevnit a rozšířit znalosti o zimujících a stěhovavých ptácích

Vychovávejte pečlivý přístup k ptákům.

Materiály:

Průběh lekce:

vychovatel:

Podívejme se, jací ptáci sedí na našem stromě? Vyjmenuj je. (Datel, sýkora, vrána, straka, tetřívek)

Ach lidi, něčemu nerozumím, jsou všichni ptáci shromážděni na stromě? Pomozte mi pochopit. (Děti zjistí, že všichni ptáci zimují a nejsou žádní stěhovaví.)

Co se stalo? Kde jsou stěhovaví ptáci? A tady je nějaký dopis od straky, vezmeme dopis od straky a přečteme si ho.

Chlapče, stalo se něco špatného. Ukáže se, že sněhová královna, paní zimy, ptáky odchytila ​​na cestě na jih a nechce je vypustit do přírody. Ptáci vás žádají o pomoc.

Sněhovou královnu pravděpodobně nebaví být sama, a proto ptáčky nechce pustit. Navrhuji nakreslit portréty ptáků a dát jí je. A pak vypustí všechny ptáky.

Chlapi, zamysleme se nad tím, proč se ptákům říká stěhovaví? To je pravda, stěhovaví ptáci jsou ptáci, kteří s námi tráví polovinu roku a v druhé polovině roku nás opouštějí a odlétají do jiných zemí. A proč od nás tito ptáci na podzim odlétají?

Všichni tito ptáci se živí hmyzem. A na podzim hmyz zmizí. Ptáci jsou zbaveni hlavní potravy a jsou nuceni odletět do teplejších podnebí. Hmyzu je mnoho po celý rok.

Fizminutka "Hejno ptáků letí na jih"

Hejno ptáků letí na jih

Obloha je všude kolem modrá. (Děti mávají rukama jako křídly)

Létat rychleji

Musíš zamávat křídly. (Děti mávají rukama intenzivněji)

Na čisté obloze svítí slunce,

Astronaut letí v raketě.

(Usrkávání – ruce vzhůru)

A dole v lese, pole - Země se rozprostírá.

(Nízký předklon, ruce natažené do strany)

Ptáci začali sestupovat

Všichni si sednou do pole.

Mají před sebou dlouhou cestu, ptáci si potřebují odpočinout. (Děti si sednou do hlubokého dřepu a na pár sekund sedí)

A opět je čas jít

Musíme hodně létat. (Děti vstanou a mávají „křídly“)

Tady je jih. Hurá! Hurá! Je čas, abychom přistáli. (Děti sedí u stolů)

Nyní se podívejte na tyto obrázky. Při pohledu na ně chápeme, že tělo ptáků se skládá z několika částí. Co? (hlava, tělo, ocas, křídla) Jaký tvar má hlava? (kulatý) Jaký tvar má trup? (ovál) Jaký tvar má ocas? (může být trojúhelníkové nebo rozdvojené, jako vlaštovka) Křídla jsou zakřivená, když pták letí, ale oválná, když je složená. Zobák je trojúhelníkový.

Malovat geometrické obrazce, můžeš. Proto můžete snadno zobrazit součásti ptáků. Jen je potřeba je správně zapojit.

(ukázat)

Nejprve nakreslete oválný trup. Potom nakreslete hlavu. Oválná křídla, mírně špičaté konce - to jsou nejdelší peří. Obdélníkový ocas, trojúhelníkový zobák, kulaté oči. A pak nakreslete tlapky, nakreslete peří.

Bereme jednoduché tužky, děláme náčrty.

(děti kreslí)

Výsledek:

Výborně chlapci. Všichni jste udělali, co jste mohli, a dostali jsme nádherné ptáky. Myslím, že sněhová královna bude potěšena a naše opeřené kamarády určitě pustí.

Jaké stěhovavé ptáky budeme očekávat?

Hra: "Najděte stěhovavého ptáka"

Všichni jste odvedli skvělou práci. Dám vám všechny pozvánky na kvíz „Migrace jsou ptáci."