Prezentacijski izlet u pripremnu skupinu jesenske šume. "Putovanje u jesensku šumu." Kako se divlje životinje pripremaju za prezentaciju zimske lekcije za interaktivnu ploču za razvoj govora (pripremna grupa) na temu

  • 11.05.2020

Tatjana Šaharova
Prezentacija "Jesen u šumi"

Cilj: Stvoriti radosno raspoloženje kod djece. Izazivaju emocionalnu osjetljivost, promiču razvoj interesa za svijet oko sebe.

ZADACI:

Proširiti dječje ideje o promjenama koje se događaju u prirodi s pojavom jesen

Razvijati logičko razmišljanje

Razvijati estetsku percepciju svijeta, znatiželju

Odgajati ekološku kulturu djece.

Glavna promjena u neživoj prirodi - zahlađenje - povlači za sobom promjene u životinjskom svijetu.

Jedna od najzanimljivijih aktivnosti u ovo doba godine je sastavljanje herbarija.

Tiho, toplo, nježno jesen

uvelo lišće širi se posvuda,

farba u limun, narančastu boju...

(A. Starikov).

Zvukovi i boje jesen oko nas.

Znakovi jesen.

Zvijeri jesen.

Slike vuka i ježa.

Kako se životinje pripremaju za zimu?

Pjesma E. Golovina.

Skupio se i poletio

Patke na dugom putu.

Gdje leptiri nestaju u jesen.

Ptice jesen.

Slike ptica koje zimuju.

Slike ptica koje zimuju.

14,15,16 slajdova.

Čuvati prirodu znači čuvati domovinu (M. Prishvin).

Povezane publikacije:

Dakle, što je jesen za svakoga od nas? Dosadno vrijeme, čar oka ili list ukrašen zlatom, prekrasan pad lišća, kišni dan?.

Noću spava i zvijer i ptica, Samo ona sama ne može spavati, - Znaju svi šumski ljudi: Njoj je sve obrnuto. Ali sama sova zna zašto i što.

NOD s djecom prve juniorske skupine "Jesen u šumi" Sadržaj programa: Obrazovno područje"Znanje": 1. Formirati ideje o primarnim bojama (crvena, plava, žuta) Obrazovni.

Prezentacija "Jesen u zagonetkama" Zagonetka je Kratki opis predmet ili pojava, često u poetskom obliku, koji sadrži zamršen zadatak u obliku eksplicitnog (izravnog).

Prezentacija vanjske rasklopne opreme "Šetnja šumom" Prezentacija za zabavno zagrijavanje "Šetnja u šumi" za djecu od 4 godine. Vizualni materijal. Za zabavno zagrijavanje „Šetnja.

Prezentacija "Jesen" Prezentacija o jeseni stvorena je kako bi se djeca u skupini od 4-5 godina upoznala s time što je jesen, koji znakovi jeseni postoje, koji su mjeseci.

Prezentacija "Jesen nam je stigla" Prikazana je prezentacija neposredno obrazovnih aktivnosti za razvoj govora na temu „Jesen nam je stigla“ Jesen je najšarmantnija.

slajd 1

Općinska državna predškolska obrazovna ustanova "Ternovsky Dječji vrtić№2" listopad 2012

slajd 2

slajd 3

Obrazovno područje "Spoznaja": upoznati djecu s različiti tipovi senzorski standardi (boja, oblik); nastaviti učiti djecu da pronađu mnogo predmeta i jedan predmet u posebno pripremljenom okruženju, da formiraju sposobnost usporedbe predmeta po osnovnim svojstvima (boja); podržavati i razvijati interes djece za zajedničko i neovisno ispitivanje predmeta s odraslom osobom, razne akcije s njim.

slajd 4

Obrazovno područje" Fikcija”: zadržati emocionalni odgovor na književno djelo i njegovog junaka. Obrazovno područje "Umjetnička kreativnost": razvijati sposobnost djece da koriste okrugle ploče u konstrukciji, upoznati djecu s metodama slaganja (u nizu); razvijati sposobnost analize građevine i poticanja igre, izražavajući govorom oblik, boju i odnos prema slici.

slajd 5

PRIPREMA: pokazivanje, razgledavanje predmeta, korištenje vizualizacije, trenutak iznenađenja, objašnjenje odgajatelja, razgovor, umjetnička riječ, pitanja, vježba za djecu, situacija igre, samostalni rad.

slajd 6

Oprema i materijali: - Plišane igračke"vjeverica", "jež"; - ravna stabla "riblja kost", "javor"; - košare; male igračke "gljive"; - lišće javora žute i crvene boje; - ravni krugovi žute boje.

Slajd 7

DOKTORSKI RAD: "jedan", "mnogo", "javorovo lišće", "crveno", "žuto", "jesenja staza"

Slajd 8

Slajd 9

Tijek lekcije: Odgajatelj: Danas ćemo ići u šetnju šumom. A ova šuma nije obična, već bajkovita. Da bismo to učinili, moramo stajati jedni pored drugih. Krećite se i pažljivo slušajte. Stanite u red, jeste li svi spremni? Onda idi. Djeca se poredaju u kolonu i hodaju uz glazbenu pratnju. Odgajatelj: Noge hodale: Top-top-top, Ravno stazom: Top-top-top, Ajde veselje: Top-top-top, Evo kako možemo: Top-top-top. Noge su hodale: Top-top-top, Desno stazom: Top-top-top, Čizme gaze: Top-top-top, Ovo su naše noge: Top-top-top, Stani !!!

slajd 10

Učitelj: Pa, evo nas. Pogledajte kako je ovdje lijepo. Odgajatelj: A kakvo je ovo drvo, koje je iste boje zimi i ljeti? (Božićno drvce) Odgajatelj: A koje je boje? (zeleno) Odgajatelj: Dečki, pogledajte tko sjedi ispod božićnog drvca? (vjeverica) Odgojitelj: Domaćica vjeverica, ona pravi zalihe za zimu. Suši gljive, skuplja orahe. Koliko gljiva ima vjeverica? (jedan) Odgojitelj: I pomozimo vjeverici skupljati gljive. Ići ćemo na čistinu i skupljati gljive. Zrake i cvijeće rasuto po zemlji. Osvijetljeno svuda okolo Trava i lišće. Tko će skupiti gljive i vratiti ih u košaru? Djeca skupljaju gljive u košaru (gljive se stavljaju na tepih).

slajd 11

Odgojitelj: Dečki, pogledajte koliko gljiva imamo u košari (puno). Dajmo vjeverici gljive i idemo dalje. Odgojitelj: Kako je lijepo u jesenskoj šumi! A koje je ovo drvo? (javor) Pogledaj koliko je lišća otpalo s njega. Mora da je puhao jak vjetar pa ih je otpuhalo sa stabla. Koliko je listova opalo? (mnogo) Šareno lišće leži na podu. Odgajatelj: A tko šušti? Tko se krije u lišću? (jež) Pokazuje djeci igračku ježa. Odgajatelj: Djeco, jež vas pozdravlja, a vi njega. Odgajatelj: Dečki, kakav jež? (bodljikava)

slajd 12

Jež voli skupljati lišće, voli red u šumi. Ali nekoliko je listova odletjelo sa stabla. Pomozimo ježu skupiti lišće. I koje su boje? (crvena, žuta) Sada ćemo uzeti jedan papir i staviti ga u košaru. Učitelj: Imam dvije košare. Jedan s crvenom ručkom, a drugi sa žutom. Tko ima žuti listić, odnijet će ga u košaricu sa žutom ručkom, a crvene listiće stavit ćemo u košaricu s crvenom ručkom. Odgojitelj: Koliko je listova donijela Dasha? (jedan) Koje je boje tvoj list? (žuto) Odgojitelj: Koliko je listova donio Denis? (jedan) Koje je boje tvoj list (crveno). Djeca savijaju listove i imenuju boju. Odgajatelj: Djeco, jež mi šapće da ste super, pomogli su uspostaviti red u šumi.

slajd 13

Poslušajte pjesmu. Zašto si tako bodljikavi jež? Ja sam za svaki slučaj, znaš li tko su mi susjedi? Lisice, vukovi i medvjedi. Odgajatelj: Djeco, zašto jež treba igle? (za obranu od neprijatelja) Znate li kako se jež brani od neprijatelja? On se sklupča, sakrije nos, na vrhu su igle koje ga štite. Kao ovo. (pokazuje na igračku) Odgajatelj: Predlažem da se igrate. Sada stavljate maske i pretvarate se u ježeve. Evo vam ježići. Sada ćete trčati po čistini uz glazbu, a kada se lisica pojavi, morat ćete stati i sklupčati se u loptu (skupiti se i sjediti nepomično) Lisica je nestala, ježevi ponovno hodaju. Igra se ponavlja dva puta.

slajd 14

Odgajatelj: Dečki, jež se igrao s nama i zaboravio ispod kojeg drveta je njegova kuća. Pomozimo ježu. Napravit ćemo mu stazu. I postavit ćemo stazu iz krugova. Pogledajte koje su boje. (žuto) Uzet ćemo jedan krug i postaviti stazu. Djeca, zajedno s učiteljem, postavljaju stazu. Odgajatelj: Pogledajte kako je staza ispala. Svijetao. Jesen. Sada će jež sigurno pronaći svoju kuću (jež trči stazom). Ježić je pobjegao i vrijeme je da se vratimo u vrtić. (Djeca odlaze uz glazbenu pratnju).

slajd 15

Integrirani sat pripremila je i provela učiteljica I kvalifikacijska kategorija T U L S K A Ja Larisa Aleksandrovna

Sažetak GCD-a u starijoj skupini na temu: "Šetnja u jesenskoj šumi"

Ovaj materijal će biti koristan odgajateljima prilikom izvođenja nastave u starijoj skupini. Održan je s učenicima u sklopu tematskog tjedna „Zlatna jesen“.

Sinopsis izravno obrazovne aktivnosti "Šetnja u jesenskoj šumi" u starijoj skupini

Sastavio i ugostio: Aksenova Tatyana Anatolyevna, učiteljica 1. kvalifikacijske kategorije općinske proračunske predškolske ustanove obrazovna ustanova dječji vrtić općeg razvojnog tipa br. 95 "Rostochek" u gradu Volzhsky, regija Volgograd
Sadržaj programa: Proširite dječje razumijevanje različitosti Flora. Formirati ideje o tome što je ekološki prihvatljivo za osobu okoliš je faktor zdravlja. Dati znanje o raznolikost vrstašume: listopadne, crnogorične, mješovite. Naučite imenovati karakteristična obilježja drveća i grmlja. Izgradite poštovanje prema prirodi. Usustaviti znanja o dobrobitima šume u životu ljudi i životinja, o pravilnom ponašanju u šumi.
Pripremni radovi. Razgovor, čitanje umjetničkih djela o prirodi. Didaktičke igre. Rješavanje zagonetki. Razgovor o pravilima ponašanja u šumi. Učenje minuta tjelesnog odgoja "Naša šuma je tako dobra!".
Materijal i oprema: bilježnica; medijski projektor; dijapozitivi s prikazom šuma, listopadnog i crnogoričnog drveća, grmlja, gljiva, bobičastog voća i zeljastih biljaka; plan staze

GCD napredak:
Audio zapis zvukova šumskih zvukova. Učitelj postavlja zagonetku:
Kuća je otvorena sa svih strana.
Pokrivena je rezbarenim krovom.
Dođi u zelenu kuću -
U njemu ćete vidjeti čuda. (Djeca: Šuma)

njegovatelj: Tako je, danas ćemo se prisjetiti svega što znamo o šumskom kraljevstvu. Zašto je čovjeku potrebna šuma? (odgovori djece)
Učitelj skreće pozornost na platno projektora na kojem je prikazana šuma. Sumira.: „Došli smo s tobom u šumu. Šuma prijateljska i simpatična dočekuje svakoga u svom posjedu: štiti od žarkih zraka sunca, otkriva mnoge misterije, liječi šumskim darovima. Šuma je stanište mnogih šumskih životinja i ptica. Ovo je njihov dom, gdje se razmnožavaju, nalaze hranu i zaštitu. Šuma -pravi prijatelj osoba. Šetnje šumom vrlo su važne za zdravlje ljudi. Šuma je dom životinja i biljaka. Šuma je prijatelj seljaka. Šuma je ukras planete!

On skreće pozornost djece na činjenicu da na panju leži pismo upućeno njima od starca Lesovichka.
Čitanje pisma naglas:
"Dragi momci starija grupa! Piše ti stari Lesovichok. Živim u šumi i bit će mi jako drago ako me dođete posjetiti. Jako volim šumu i uvijek mi je drago vidjeti goste! S poštovanjem, starče Lesovichok.
Poziva djecu da se prisjete pravila ponašanja u šumi i odu u šetnju.Odgajatelj: Imam posebne likove. Ja ću pokazati karte sa znakovima, a ti mi reci kako da se ponašam u šumi.
- U šumi se ne smije stvarati buka.
- Ne možete bacati smeće u šumu.
- Ne možeš zapaliti vatru.
- Ne uništavaj ptičja gnijezda.
- Ne čupajte biljke s korijenom.
- Ne lomite grane drveća.
- U šumi morate hodati stazama, gledajući pod noge.

Dijete 1:
Ako ste došli u šumu u šetnju, svježi zrak disati,
Trči, skači i igraj se, samo pazi, ne zaboravi
da se u šumi ne smije stvarati buka. čak i pjevati vrlo glasno!
malene životinje će se preplašiti, pobjeći će s ruba šume.
ne lomi grane smreke. i češće se sjeti:
Dijete 2:
Očistite smeće od trave! ne treba brati cvijeće!
ne pucaj iz praćke, nisi došao ubijati!
neka leptiri lete, Pa kome smetaju?
nema potrebe svakoga hvatati, gaziti, pljeskati, mlatiti palicom.
Ti si samo gost u šumi. Ovdje je vlasnik smreka i los.
Čuvajte njihov mir, Uostalom, oni nam nisu neprijatelji!

Odgajatelj: Ljudi, danas predlažem da odemo u šetnju šumom. - Nosite jakne, kape s naušnicama. - Što? (Nemamo jakne, tople kape.). - Zašto? (Toplo). - Što da obučemo? (Jakne, pletene kape). - Kakvu odjeću? (Jesen). - Od cipela? (Gumene čizme, tenisice). - A čizme, za koju sezonu? (Za zimu). Pa, što imaš na sebi? (Da). Koji je najbolji način da se uđe u šumu? (Razgovara se o problemu. Dolazimo do zaključka da je bicikl najbolje prijevozno sredstvo za šetnju, jer je nečujan, ne zagađuje zrak i lako obilazi prepreke.) Sjedimo na biciklima . (Djeca oponašaju pokrete vožnje biciklom). Na ekranu se projicira slika šume. Učitelj čita:
Tako je dobra naša šuma!
Nećete naći bolju šumu!
Imamo posla u šumi,
Nema nas bez šume nigdje.
Čuvat ćemo šumu i pomoći svima zajedno,
I životinje i ptice trebat će pomoć.
Odrastaš na radost ljudi
Bit ćemo prijatelji s tobom
Dobra šuma, moćna šuma,
Pun bajki i čuda!

Odgajatelj: Primijetite kako je šuma lijepa i tiha. Prošetajmo stazama. Prvo idemo očima po plavoj stazi, pa po crvenoj, skrenemo i idemo po zelenoj.


Pita kako se zove šuma u kojoj rastu breze, javori, hrastovi, planinski jasen? Sažima odgovore djece:“Takva šuma se zove listopadna jer u njoj raste listopadno drveće i grmlje.”
Listopadno drveće na platnu medijskog projektora.
Učiteljica pita koje još vrste drveća djeca znaju. Sažima odgovore djece:
“Četinjače su bor, cedar, smreka, jela i dr. Takva šuma se naziva crnogorična.
Crnogorično drveće na platnu medijskog projektora.
Učiteljica pita:
“Kako se zove šuma u kojoj raste listopadno i crnogorično drveće? U kojoj šumi hodamo? Listopadno i crnogorično drveće raste u mješovitoj šumi, šetamo mješovitom šumom. Učitelj navodi djecu da shvate da održavanjem šume čistom i urednom pomažemo biljkama i životinjama.
Na ekranu se projicira slika mješovite šume.
Odgajatelj:
Šetnje šumom vrlo su korisne za zdravlje. Prošetajmo poljem.

Fizkultminutka.
Uzet ćemo košare
Idemo u šumu po bobice. (Djeca idu u krug jedno za drugim.)
Jedan dva tri četiri pet,
Potražimo bobice. (Zaustavljaju se, izvode “proljeće”, plješću rukama.)
Trčimo stazom (Trči u krug.)
Preskačimo lokve. (Skakanje na dvije noge.)
Gledamo ispod lišća (Sjedaju.)
Skupite bobice za večeru: (Imitirajte branje bobica.)
Kupine i maline,
Borovnice i viburnum. (Hodaju u mjestu.)
Grozdovi zrelih brusnica
I malo jagoda. (Izvedite "proljeće", pljesnite rukama.)

Grmlje na platnu medijskog projektora.
Učiteljica pita:
Kako se drveće razlikuje od grmlja? Istina je da drvo ima jedno deblo od korijena, a grm ima nekoliko prilično tankih stabljika - stabljika. Koje grmlje poznajete? Recite nam nešto o grmlju - glog, kupina, morski trn, jorgovan, divlja ruža i drugi. (Odgovori djece.) Grmovi su i maline i ribizli. Rastu iu šumi iu zemlji. Plodovi (bobice) ovih grmova su vrlo ukusni i zdravi. Koje još bobice rastu u šumi? (Jagode, borovnice, borovnice, brusnice.)

Učiteljica pita: Koje još biljke postoje u šumi? Tako je, gljive. Gljive su jestive i nejestive. Berači gljiva pažljivo ih režu nožem kako ne bi oštetili korijen (micelij). Tada će na ovom mjestu rasti gljive. Gljive se hrane ljudima i stanovnicima šuma. Posebno voli gljive vjeverice. Čak ih i suši za zimu i stavlja u udubljenje.”
Na platnu projektora nalaze se bobičasto voće i gljive.
Učiteljica pita:
Koje još biljke postoje u šumi? (Odgovori djece.) Kod zeljastih biljaka, maslačka, trpuca, zvončića, stabljike su mekane, sočne. U šumi ima mnogo prekrasnih zeljastih biljaka koje jako lijepo cvjetaju!”
Zeljaste biljke na platnu medijskog projektora.
Učitelj skreće pažnju djeci da se na panju opet nalazi pismo starca Lesovičoka i čita ga:
"Dečki! Kako ste me obradovali - pridržavali ste se svih pravila ponašanja u šumi. Želim vam dati slike šumskog bilja. Predlažem da obojimo sve biljke i zajedno s odraslima sastavimo knjigu "Šumske biljke". Ova knjiga će vam pomoći da upoznate predivan svijet priroda. I uvijek se veselim vašem posjetu. Šetnje šumom vrlo su korisne za djecu i odrasle! Sve najbolje! S poštovanjem, starče Lesovichok.
Učitelj nudi djeci slobodno vrijeme obojite slike sa slikom biljaka i napravite kolaž "Jesenska šuma".

Sažetak organiziranih obrazovnih aktivnosti u II juniorska grupa

Tema: "Putovanje u jesenja šuma»

Prioritetno obrazovno područje
« kognitivni razvoj»
Integracija obrazovnih područja
"Društveni i komunikacijski razvoj"
"Razvoj govora"
"Umjetnički i estetski razvoj"
Cilj: Konsolidirati ideje o jeseni, o znakovima i znakovima jeseni.
Zadaci:
Obrazovni:
1. Pažljivo podučavajte, slušajte govor učitelja, proširite i aktivirajte vokabular učenika („jesen“, „godišnje doba“, „šuškanje“);
2. Poboljšati gramatičku strukturu govora;
3. Formiranje elementarnih ekoloških ideja kod djece.
U razvoju:
1. Razviti interes za svijet oko sebe tijekom igre-putovanja;
2. Proširiti elementarne predodžbe o promjenama u prirodi
jesen, divlje životinje, njihov život.
Obrazovni:
1. Njegujte brižan odnos prema životinjama, ljubav i poštovanje prema prirodi.
Zadaci po obrazovnim područjima u integraciji
Obrazovne aktivnosti"Kognitivni razvoj":
1. Obogatiti osjetilno iskustvo djece, razviti figurativne predodžbe, pristupačne učvršćivanje znanja djece o godišnjim dobima (jesen).
2. Proširite ideje o divljim životinjama koje žive u šumi, naučite odražavati dojmove primljene u govoru i produktivnoj aktivnosti.
3. Konsolidirati znanje o pravilima ponašanja u prirodi, njegovati poštivan odnos djece prema prirodi i životinjama.
Obrazovne aktivnosti Razvoj govora»:
1. Razviti inicijativu, zborni govor djece, obogatiti i razjasniti dječje ideje o sezonskim promjenama u jesen.
2. Proširite i aktivirajte dječji vokabular
3. Formirajte potrebu da svoje dojmove podijelite s drugim ljudima.
Odgojno-obrazovno područje "Umjetnički i estetski razvoj":
1. Usavršite tehniku ​​crtanja s komadom papira za prikaz jesenskog lišća.
2. Razvijati interes za odražavanje vlastitih dojmova i ideja o prirodi, kroz sposobnost stvaranja umjetničke slike.
3. Njegujte točnost i neovisnost
Obrazovno područje "Socijalni i komunikacijski razvoj":

1. Razvijati socijalne vještine: sposobnost rada u grupi, uzeti u obzir mišljenje partnera.
Vrste dječjih aktivnosti
Kognitivan, komunikativan, zaigran.
Metodološke tehnike
1. Organiziranje vremena: Pojava fantastičnog Gnomea.
2. Odgovori djece na pitanja učitelja.
3. Zborno čitanje pjesme s djecom.
4. Pogledajte video.
5. Razgovor s djecom nakon gledanja videa.
6. Glazbeno-ritmička kompozicija "Lišće, lišće-lišće pada".
7. Didaktička igra: "Biraj po boji."
8. Proizvodna aktivnost "Zlatno lišće"
9. Analiza aktivnosti djece, sažimanje.
Planirani rezultati
Pokazuje snažan interes za različite vrste dječje aktivnosti: igra-putovanje, slušanje i razgovor, likovno stvaralaštvo. Emocionalno odgovara glavnom liku - Gnomu. Elementarno orijentiran u prostoru grupe. Aktivno sudjeluje u produktivnim aktivnostima.
Poznaje redoslijed pokreta glazbeno-plesne kompozicije „List, list – lišće pada“.
Materijali i oprema
multimedijski projektor, platno
bilježnica
računalna prezentacija
raspored stabala
šareno jesensko papirnato lišće
gvaš
komadi papira
hipoalergenske vlažne maramice za bebe
košarica sa slatkišima za djecu (orasi)

Tijek organiziranih obrazovnih aktivnosti

Odgajatelj: Djeco, čujte, tko to tamo šuška? Ti cujes?

O, da, ovo je patuljak, šumski čovjek. Pozdravimo gnoma.
Gnome: Bok dečki.
Odgajatelj: Kakav gnom? (mali). Što mislite kakvo je gnomovo raspoloženje? (dobro) Naravno, dobro, patuljak nam se smiješi, nasmiješimo se i mi njemu.
Odgajatelj: Gle, patuljak nam je nešto donio, što je to? (odlazi)
Što lišće? (lijepo, šareno, crveno, žuto, zeleno). Obojeno lišće u koje doba godine postoji? (u jesen) Pa kakvo lišće? (jesen) Tako je, djeco, ovo je jesenje lišće. Sve su šarene, zlatne, pa za jesen kažu: „ zlatna jesen».
Odgajatelj: I ispričajmo Gnomu pjesmu o jeseni:
“Zlatna jesen stazama šeta.
Na nogama ima žute čizme.
Ima lišće u boji na haljini,
A u njezinoj košari nalaze se šumske gljive!
Gnome: Hvala ljudi, svidjela mi se vaša pjesma. Također volim ovo lijepo doba godine. Želite li posjetiti jesenju šumu?
Odgajatelj: Da biste ušli u vilinsku šumu, morate zatvoriti oči i izgovoriti čarobne riječi:
“Zalupi, gazi, okreni se.
I odmah ću se naći u šumi.
Djeco, otvorite oči, pogledajte kako je lijepo.
(Jesenja šuma na ekranu).
Odgajatelj: Sjednimo tiho i vidimo što će se dogoditi na jesen. (projekcija video filma)


Odgajatelj: Ljudi, što ste vidjeli? Kakvo je drveće u jesen? (šareno, lijepo). Što mislite o životinjama koje žive u šumi? (nabrajati) Jednom riječju, kako se mogu nazvati, koje životinje? (divlji). Pametni, zašto ih zovu divljima? (jer divlje životinje same dobivaju hranu, osoba im ne pomaže) Dečki, što životinje rade u jesen? (spremanje za zimu). Što mislite što bi trebalo raditi u šumi? (tiho, ne stvarajte buku, ne vičite, kako ne biste uplašili životinje).
Idemo prošetati šumom.
"Lišće pada, lišće pada, žuto lišće leti, raznobojno šušti pod nogama momaka." (zvuk - šuštanje lišća).
Odgajatelj: Oh ljudi, pogledajte, puhnuo je vjetrić i raspršio sve naše lišće, pokušajmo ih sakupiti po bojama.
D / I "Po boji"
Djeca rade zadatak.



Bravo momci skupili su svo lišće. Lijepe, isklesane, i zaplešimo s njima. (Ples s lišćem - Lišće, lišće pada).


Odgajatelj: U šumi je postalo dobro, tiho, mirno. Ali uskoro će svo lišće otpasti s drveća i još dugo nećemo vidjeti stabla tako lijepa. Okitimo ovo drvce u znak sjećanja na jesen i poklonimo ga našem gnomu. Na našim stolovima imamo već nacrtano stablo, uredimo lišće, nacrtajmo lišće. Ali danas nećemo crtati ne četkama, ne olovkama, već zgužvanim papirom. Da biste to učinili, uzmite list papira, zgnječite ga tako da dobijete papirnatu kuglicu (učitelj svoje riječi prati radnjama),


zatim umočite papirnatu kuglicu u žutu boju. Lišće crtamo lijepljenjem papira.


Bravo momci. Jesenje lišće je vrlo lijepo.


Gnome: Za vaš izvrstan rad, prekrasni lišće pada, želim vam dati košaru darova.
Odgajatelj: Pa, našem putovanju je došao kraj. Ljudi, jeste li voljeli biti u šumi? Koga smo sreli? Što smo vidjeli u šumi?
Odgajatelj: Djeco, recimo "Hvala" našem gnomu čarobnjaku za hotele i tako divno putovanje! Ali vrijeme je da se oprostimo i vratimo u vrtić.
Gnome: Doviđenja momci!
Odgajatelj: Okreni se oko sebe - opet se nađi u vrtu. Tu je naše putovanje završilo...
“Hvala svima na pažnji, kažemo - doviđenja!”

Ciljevi i ciljevi:

Učiti djecu prepoznavanju i razlikovanju obilježja izgled način života divljih životinja;

Konsolidirati opći koncept "divljih životinja", naučiti pogađati opisne zagonetke o divljim životinjama;

Dati ideju o tome kako se životinje u šumi pripremaju za zimu, o razlozima promjena u njihovim životima;

Nastavite učiti djecu da na pitanja odgovaraju punim rečenicama;

Nastaviti razvijati pamćenje, mišljenje, kognitivnu aktivnost kroz igre i vježbe;

Odgajati brižan odnos prema životinjama;

Razvijati finu motoriku prstiju, gimnastikom prstiju.

Rad na rječniku: divlje životinje, linjanje, šumar.

Preuzimanje datoteka:

Pregled:

Uživati pretpregled prezentacije, napravite Google račun (račun) i prijavite se: https://accounts.google.com


Naslovi slajdova:

"Putovanje u šumu" Kako se divlje životinje pripremaju za zimu

Tijek lekcije: Odgajatelj: Dečki, danas imamo neobičnu lekciju, danas ćemo putovati. Odgajatelj: Recite mi, molim vas, koje doba godine sada imamo? Djeca: Jesen Odgojitelj: Da, tako je. U jesen se životinje, ljudi, ptice i kukci pripremaju za oštru zimu. Danas ćemo u razredu razgovarati o tome kako se divlje životinje pripremaju za zimu. Možete li mi reći gdje žive divlje životinje? Djeca: Divlje životinje žive u šumi. Odgajatelj: Evo jednog prsta - dječak je već otišao u šetnju šumom i vidio mnogo životinja, sada će nam reći. Gimnastika za prste Finger boy, gdje si bio? Dugo sam lutao šumom. Srela sam medvjeda, vuka, zeca, ježa u iglicama, srela sam vjevericu, lisicu, srela sam losa i sjenicu, svima sam darivala, svima sam se zahvalila (savijamo prste pri nabrajanju) Odgojiteljica : Koga je dječak vidio u šumi - prst? Djeca: Divlje životinje: medvjed, zec, vuk, lisica, jež, los, vjeverica. Odgajatelj: Želite li ih upoznati i saznati kako se pripremaju za zimu? Onda krećemo. U šumi, tajanstvenoj, lijepoj Pozivam vas da idete Zanimljiviju avanturu Mi dečki ne možemo pronaći, Stanite jedan za drugim Držite se za ruke čvrsto Uz staze, uz staze Odgajatelj: Tako smo došli u šumu. Kako se treba ponašati u šumi?

Jesenja šuma

Djeca: U šumi morate biti tihi, nemojte stvarati buku, inače možete preplašiti životinje. Odgajatelj: Oh, ljudi, pogledajte, što je to? Djeca: Ovo je košara. Učitelj: Pitam se što je unutra? Želite li vidjeti? Djeca: Da! Odgajatelj: Onda sjednite na panjeve prikladnije - ispravite leđa, noge zajedno i ja ću sjesti.

U košari ima i lišća, i gljiva, i češera, i žira, a na njima su zagonetke. Hajde da pogodimo.

Hodam u pahuljastom kaputu, živim u gustoj šumi, U duplji na starom hrastu, grickam orahe. Tko je to dečki? Djeca: Vjeverica Odgajatelj: Istina, vjeverica. Gdje živi vjeverica? Djeca: Vjeverica živi na drvetu, u šupljini. Odgajatelj: Što vjeverica radi u jesen? Djeca: Vjeverica suši gljive, skuplja češere, orahe i žireve - zimi će sve dobro doći. Vjeverica je vrlo ekonomična. Ona ima ormar u šumi. Nađi orah, zakopaj ga u rupu ispod drveta. U takvim smočnicama pod različitim drvećem vjeverica pravi mnogo zaliha. Jako vrijedna vjeverica. A vjeverica mijenja svoju crvenu dlaku u bijelu za zimu.

Odgajatelj: A evo još jedne zagonetke? Ljeti hoda bez puta Kraj borova i breza A zimi spava u brlogu, Nos skriva od mraza. Tko je to? Djeca: Medvjed. Odgojitelj: Da, doista medvjed. A tko zna kako medvjed živi? Djeca: Medvjed se od ljeta priprema za zimu, skladišti mast, priprema sebi ugodnu jazbinu. Oštrim pandžama medvjed otkida trakice kore s bora i smreke i miješa ih s mahovinom; medvjed sebi u kakvoj rupi pripremi mekanu postelju, koju onda prekrije granjem. Medvjed odluči otići u krevet na spavanje, raširi šape u igle prozora, sklupča se i zaspi do proljeća.

Odgajatelj: A tko od vas zna tko još spava zimi? Djeca: Ježić. Učiteljica: Gdje se skriva? Djeca: U rupu. Odgojitelj: Da, jež priprema gnijezdo za sebe ispod hrpe lišća i grmlja. Gnijezdo je pažljivo obloženo travom i lišćem. S početkom mraza, jež kopa duboko u svoju rupu i zaspi cijelu zimu.

Odgajatelj: Ali na potpuno drugačiji način, životinje se pripremaju za hladnoću, koje se ne uklapaju u zimski san i ne prave zalihe za sebe. Kugla paperja, dugo uho, Vješto skače, voli mrkvu. Tko je to? Djeca: Zec. Odgajatelj: Ali kako se priprema za zimu? Djeca: Ljetni kaput mijenja zimskim. Ne samo da je toplija, već je i drugačije boje - bijela je. Odgajatelj: Što mislite, zašto zec mijenja boju? Djeca: Zec ima mnogo neprijatelja. Spasite njegov nos, osjetljive uši, brze noge i neupadljivu bundu. Zec se hrani noću - to je sigurnije - granama drveća, korom s njihovih stabljika. Učitelj: Tko mi može reći? Koje su životinje neprijatelji zeca. Djeca: To su grabežljive životinje: lisice i vukovi.

Odgajatelj: U košari je još jedna zagonetka. Dodirivanje trave kopitima Kroz šumu šeta zgodan muškarac. Hoda odvažno i lako, široko raširenih rogova. Tko je to? Djeca: Elk. Učitelj: Što jedu losovi? Djeca: Biljke. U šumi ima mnogo drveća i grmlja. Njihovu koru jede ova velika zvijer. Treba mu puno hrane pa šumari hrane ove životinje. Odgajatelj: A tko je "Šumar"? Djeca: Ovo je osoba koja prati sigurnost šume.

Odgajatelj: A sada napravimo pauzu i igrajmo igru ​​"Mladunci" Mladunci su živjeli u šumi, Uvijali su glave, Ovako, ovako, uvijali su glave. (Ruke na pojasu, okretanje glave desno – lijevo) Mladunci su med tražili, Zajedno su drvo tresli, Ovako, ovako, Zajedno su drvo tresli. (Stopala u širini ramena, ruke gore, tijelo se naginje desno na lijevo) Gegao se i pio vodu iz rijeke, Ovako, ovako I pio vodu iz rijeke. (Hodamo kao medvjedići, naginjamo se naprijed) Evo močvare na putu, Kako ćemo preko nje? Skači i skači, skači i skači, Skači veselo, prijatelju. (Skakanje na dvije noge naprijed) A onda su zaplesali, Podigli šape više, Ovako, ovako, Podigli šape više. Vrtjeli se, vrtjeli I odjednom pali na panj. Wow!

Učitelj: Pa, vrijeme je da se vratimo. Zbogom, stanovnici šume! Spremni smo za pješačenje, Dižemo noge više Kroz grmlje i kvrge Kroz granje i panjeve Odmaramo se, veselimo se I sjedamo na stolice. (djeca sjede na stolicama)

Odgojitelj: Dečki, imam lijepu i čarobnu loptu, skočit će vam u ruke i postavljati pitanja. Igrajmo se. Kome bacim loptu, on odgovara na pitanje, a za točan odgovor dat ću ti papirić. Odgajatelj Djeca 1. Koga smo vidjeli u šumi? 1. U šumi smo vidjeli medvjeda, vuka, zeca, lisicu, ježa, losa. 2. Koja životinja spava zimi? 2. Zimi spavaju medo i jež. 3. Gdje medo spava? 3. Medvjed spava u brlogu. 4. Koje životinje ne prave zalihe za zimu? 4. Nemojte se zalihe za zimu vuk, zec, lisica. 5. Koje su životinje neprijatelji zeca? 5. Vuk i lisica 6. Gdje živi vjeverica? 6. Na drvetu u šupljini živi vjeverica. 7. Tko prati sigurnost šume i pomaže životinjama da prezime? Šumar (lovac) Učitelj: Naša lekcija je došla kraju. Uradio si dobar posao danas. A kako bismo učvrstili lekciju, gledamo slajdove gdje žive naši šumski prijatelji.