Դաս արվեստի մասին Գորոդեցը նկարում է ֆգոս. «Գորոդեցի նկարչություն» թեմայով արվեստի դասի ամփոփում. Հիմնական գիտելիքների թարմացում

  • 27.05.2020

Դասի թեման. Գորոդեցի նկարը.

Դասի նպատակները.

1.) Երեխաներին ծանոթացնել ռուսական ժողովրդական արհեստներին, խոսել Գորոդեցի արհեստի մասին.
2.) Սովորեք ճանաչել Գորոդեցի փայտի ներկման տեխնիկան, նրա բնորոշ հատկանիշները.
3.) Ներկայացրե՛ք Գորոդեցի նկարչության հիմնական տարրերը.

1.) զարգացնել երեխաների ճանաչողական գործունեությունը, ստեղծագործական երևակայությունը, գեղարվեստական ​​ճաշակը.
2.) Զարգացնել կոմպոզիցիայի զգացողությունը, տվյալ ձևով նախշը գեղեցիկ դասավորելու կարողություն
3.) Զարգացնել այնպիսի որակներ, ինչպիսիք են համառությունը, ուշադրությունը, ճշգրտությունը ներկերի հետ աշխատելիս.
4.) Նմուշից ձևավորել գործնական հմտություններ և նկարչական հմտություններ.

1.) Բարձրացնել հետաքրքրությունը ռուսական պատմության և գորոդեցի վարպետների արվեստի ուսումնասիրության, ստեղծագործական ժառանգության նկատմամբ հարգանքի նկատմամբ.
2.) Բարձրացնել հայրենասիրությունը, հպարտությունը իրենց հայրենիքի և ժողովրդի նկատմամբ.

3.) Սեփական ձեռքերով գեղեցկություն ստեղծելու ցանկություն զարգացնել, երեխաներին զգալ ժողովրդական արհեստավոր:

Սարքավորումներ:

  1. Ուսանողների համար.
  • «Խոհանոցային տախտակ» ներկելու մոդել
  • գուաշ
  • խոզանակներ
  • բանկա ջրի համար
  • թուղթ
  • անձեռոցիկ
  • պարզ մատիտ
  • ռետին
  1. Ուսուցչի համար.
  • Գորոդեցի նկարչության նմուշներ, բացիկներ, վերարտադրություններ
  • պաստառ «Գորոդեցի նկարչություն»
  • շնորհանդեսներ «Գորոդեցի նկարչություն»

Դասի պլան (45 րոպե).

  1. Կազմակերպման ժամանակ. Ստուգեք դասի պատրաստակամությունը: 3-5 րոպե.
  2. Տեսական մաս. Ներածական զրույց Գորոդեցի նկարչության ցուցադրությամբ, շնորհանդեսներ: Նկարչական հաջորդականության բացատրություն. 10-15 րոպե.
  3. Գործնական մաս. Գունավորման համար ինքնուրույն ներկված մոդել: 15-20 րոպե.
  4. Վերջնական մաս. Ամփոփելով. 5 րոպե.

Դասերի ընթացքում.

Գրատախտակին գրեք՝ Գորոդեցի նկարը:

Ուսուցիչ: Վոլգայի ափին կանգնած է փառավոր ու հնագույն Գորոդեց քաղաքը։ Ըստ լեգենդի՝ այն հիմնադրել է 1152 թվականին արքայազն Յուրի Դոլգորուկին որպես պահակային ամրոց։ Գորոդեցին այդ օրերին Փոքր Կիտեժ էին անվանում։ Բաթու խանի արշավանքի ժամանակ թշնամիները այրել ու թալանել են Գորոդեցը։ Բայց նա, ինչպես փյունիկ թռչունը, վերակառուցեց:

Գորոդեցը կանգնած էր մի աշխույժ վայրում՝ հայտնի Մակարիևսկայա տոնավաճառի կողքին։ Վոլգայի երկայնքով բեռներով նավ ու նավեր կային, իսկ ճանապարհներին՝ ձիաքարշ սայլեր։ Կիլոմետրերով ձգվում էին շարքեր, որոնցում առևտուր էր իրականացվում տարբեր լեզուներով, հազարավոր խանութներ ու խանութներ լցված էին ապրանքներով, որոնք բերված էին ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև այլ երկրներից։

Նրանք բերեցին այն ամենը, ինչ գիտեին, թե ինչպես անել: Վոլգայի ափին մի շարք փայտի կտորներ էին փռվում, որտեղ նրանք վաճառում էին փայտից պատրաստված սահնակներ, տաշտեր, տաշտեր, ճոճվող բազուկներ և կոշիկ։ Գորոդեցի և շրջակա գյուղերի (Կուրցևո, Կոսկովո, Ախլեբայխա) բնակիչները հայտնի էին որպես հմուտ ատաղձագործներ և փայտի փորագրիչներ։ Անտառները տրամադրում էին էժան և բազմազան նյութեր, որոնցից պատրաստվում էին ամեն ինչ՝ մանկական խաղալիքներից և օրորոցներից մինչև նավեր: Հատկապես հայտնի էին Գորոդեց մանող անիվները։ Դրանք մեծ հաճույքով գնվել են պտտվող անիվի ներքևի մասում զվարճալի նկարված նկարների շնորհիվ: Աշխատանքն ավարտելուց հետո տանտիրուհին նկարի փոխարեն նման հատակ է կախել պատից։

Գորոդեցի նկարը - ինչպես կարող ենք դա չգիտենք:

Ահա և տաք ձիեր, քաջարի դառնալու համար:

Այստեղ կան ծաղկեփնջեր, որոնք հնարավոր չէ նկարագրել:

Ահա այսպիսի սյուժեներ, ինչ չի կարելի ասել հեքիաթում։

Ժամանակի ընթացքում վարպետները սկսեցին նկարել հանրահայտ տպագիր տուփեր, խաղալիքներ, սպասք, կահույք և նույնիսկ տան մասեր՝ փեղկեր, դռներ, դարպասներ։

Դեղին երեկո, սև ձի,

Եվ կուպավկին, ինչպես կրակը,

Թռչունները նայում են դագաղից -

Գորոդեցի հրաշք նկարը:

Լ.Կուլիկովա.

Հանրահայտ վարպետ Լազար Մելնիկովի շնորհիվ 19-րդ դարում նկարում հայտնվեցին ծաղկի բողբոջներ, վարդեր, կուպավկաներ։ Մասուրները վայրի վարդի ծաղկի ոճավորված պատկերն են: Այժմ դրանք Գորոդեցի նկարի ծաղկային նախշի հիմնական տարրերն են։

Դիտարկենք Գորոդեցի նկարի գույների կատարման հաջորդականությունը:

Տասնամյակներ շարունակ վարպետները կիրառել են ծաղիկներ նկարելու տեխնիկան (ռոզանա, կուպիդ) և մշակել որոշակի կանոններ։

Նախ պատրաստում են գունավոր ֆոն (հաճախ դեղին, քանի որ ծառը նախկինում ներկված էր սոխի կեղևով), հիմնական գործիչները կիրառվում են դրա վրա մեծ գունավոր բծերի տեսքով: Ռոզանը սովորաբար պատրաստվում է վարդագույնով, իսկ կուպավկան կապույտ է։ Այս փուլը կոչվում է «ներկում»:

Հաջորդ փուլը կոչվում է «ստվեր», քանի որ. այստեղ օգտագործվում են ավելի մուգ բորդո կամ կապույտ ներկեր։ Նշեք ծաղկի կենտրոնը և թերթիկները: Վարդի մոտ կենտրոնը գծված է ծաղկի մեջտեղում, բաժակի մոտ այն տեղափոխվում է ձախ կամ աջ: Կենտրոնը նշվում է փոքր շրջանով: Ծաղկի թերթիկները կիսաշրջանաձև կամարների տեսք ունեն։ Ձեռքերի գույնը համապատասխանում է ծաղկի կենտրոնի գույնին

Նկարի վերջնական փուլը կոչվում է «վերածնունդ», քանի որ. դրանից հետո է, որ ամբողջ գծանկարը կարծես կյանքի է կոչվում: «Revival»-ը պատրաստված է սպիտակ և սև ներկով։

Ուսուցիչ: Եվ հիմա մենք կսովորենք, թե ինչպես պատկերել Գորոդեցի նկարչության հիմնական տարրերը այնպես, ինչպես դա անում են ժողովրդական վարպետները: Ծանոթացանք նկարչության տարրերին։ Նրա գաղտնիքներին մոտենալու, վարպետ դառնալու համար պետք է սովորել։ Ինչպե՞ս են կոչվում մագիստրատուրայի ուսանողները:

Պատասխան՝ աշակերտ:

Ուսուցիչ: Այսպիսով, դուք դեռ ուսանողներ եք՝ աշկերտներ։ Եկ սկսենք!

Տրեխինա Եվգենյա Ալեքսեևնա
Ուսումնական հաստատություն:ՄԵԴՈՒ» ՄանկապարտեզԹիվ 76» համակցված տեսակ
Աշխատանքի համառոտ նկարագրությունը.

Հրապարակման ամսաթիվ. 2019-12-10 GCD-ի համառոտագիր ժողովրդական արհեստների հետ ծանոթանալու վերաբերյալ ավագ խումբ«Գորոդեցի նկարչություն» Տրեխինա Եվգենյա Ալեքսեևնա ՄԱԴՈՒ «Թիվ 76 մանկապարտեզ» համակցված տեսակ GCD-ի համառոտագիր «Գորոդեցի նկարչություն» ավագ խմբում ժողովրդական արհեստներին ծանոթանալու վերաբերյալ:

GCD-ի համառոտագիր «Գորոդեցի նկարչություն» ավագ խմբում ժողովրդական արհեստներին ծանոթանալու մասին

Թիրախ:երեխաներին ծանոթացնել Գորոդեցի նկարչությանը:

Առաջադրանքներ.

Ուսումնական: երեխաներին ծանոթացնել Գորոդեց նկարչությանը; սովորեք ընդգծել նախշի հիմնական տարրերը:

Զարգացող:զարգացնել գույնի զգացողություն, ռիթմի զգացում, կոմպոզիցիայի զգացում, երևակայություն; համախմբել գունապնակի վրա ներկերը խառնելու հմտությունները՝ ցանկալի գույնը ստանալու համար.

Ուսումնական:արվեստագետների աշխատանքի նկատմամբ հետաքրքրություն և հարգանք ցուցաբերող երեխաների կրթություն՝ դիզայներներ, ովքեր ստեղծում են գեղեցիկ իրեր. երեխաներին ներգրավելով ժողովրդական արվեստ; կրթություն ժողովրդական արվեստի նմուշների վերաբերյալ.

Բառապաշարի աշխատանք՝ Գորոդեցի նկարչություն, անիմացիա։

Տեսողական նյութ՝ Գորոդեցի նկարով ապրանքների ցուցահանդես։

Ձեռնարկ. վրձիններ, ներկեր, լանդշաֆտային թերթերից կտրող տախտակների դասավորություն, ջրի բանկա:

Դասի առաջընթաց.

Տղաներ լսում են բանաստեղծությունը.

Մեր Ռուսաստանը մեծ է

Իսկ մեր ժողովուրդը տաղանդավոր է։

Ռուս բնիկ արհեստավորների մասին

Ամբողջ աշխարհը խոսում է.

Գորոդեցի նախշեր

Այնքան ուրախություն աչքերի համար:

Արհեստավորները մեծանում են

Գուցե մեր մեջ:

Դուք նվագում եք իմ հարմոնիկա

Դու, ընկեր, երգիր միասին,

Մեծ Ռուսաստանի վարպետներ

Գորոդեցի նկարը - ինչպես կարող ենք դա չգիտենք:

Ահա և տաք ձիեր, քաջարի դառնալու համար:

Այստեղ կան ծաղկեփնջեր, որոնք հնարավոր չէ նկարագրել:

Ահա այսպիսի սյուժեներ, ինչ չի կարելի ասել հեքիաթում։

Մեր երկիրը՝ Ռուսաստանը հարուստ է արհեստավորներով։ Շատ ու շատ տարիներ առաջ Գորոդեց քաղաքում, Նիժնի Նովգորոդ քաղաքից ոչ հեռու, որը կանգնած է Վոլգա գետի վրա, ձկնորսություն առաջացավ։ Այստեղից էլ անունը՝ Գորոդեցի նկար:

Տրանս-Վոլգայի շրջանում շատ անտառներ կային, և այն ապահովում էր շատ էժան նյութ, որից ամեն ինչ պատրաստված էր՝ մանկական խաղալիքներից մինչև կահույք:

Հատկապես հայտնի էին Գորոդեց մանող անիվները, որոնք ք մեծ քանակությամբվաճառվել են Նիժնի Նովգորոդի տոնավաճառում և ցրվել ամբողջ Ռուսաստանում: Նրանք հաճույքով գնվել են պտտվող անիվի հատակին զվարճալի նկարված նկարների շնորհիվ։ Նման դոնետներով աշխատանքը ավարտելուց հետո տանտիրուհիները նկարների փոխարեն զարդարում էին պատերը։ Նույնիսկ արհեստավորները ձգտում էին զարդարել կենցաղային իրերը՝ փայտե պարագաներ, մանկական կահույք և այլ իրեր նրբագեղ, վառ նախշերով։

Եկեք մանրամասն նայենք, թե ինչ տարրերից է բաղկացած այս նկարը: (Ցույց տվեք Գորոդեցի նկարի և տարրերի նկարազարդումները; տերևներ, վարդեր, կուպավա, բողբոջներ, երիցուկ - անվանեք այս տարրերը.

Նայեք երեխաներին, թե ինչ գույնի են փարթամ վարդերը, երիցուկները, տերեւները։

Այժմ նայեք գծապատկերին, որը ցույց է տալիս բաժակը նկարելու հաջորդականությունը: Նախ գծվում է վարդագույն կամ կապույտ գույնի մեծ շրջանակ, այնուհետև ավելացվում են անիմացիաներ՝ սպիտակ, կապույտ կամ մուգ կարմիր ներկ։

Այժմ նայեք ներկված տախտակներին և ինչպես կարող եք տարբեր կերպ դասավորել ծաղկեպսակներ: Առաջարկում եմ փորձել սովորել, թե ինչպես նկարել Գորոդեցի նկարչության նախշերը ինքներդ: Բայց մինչ գործի անցնելը, եկեք կրկնենք վրձինների հետ աշխատելու կանոնները։ Վերցրեք ձեր խոզանակը ձեր ձեռքում, մի փոքր խոնավացրեք այն ջրով և նրբորեն հեռացրեք ավելորդ ջուրը: Այժմ նաև զգուշորեն վերցրեք մի փոքր քանակությամբ ներկ խոզանակի վրա: Ներկը լվանալուց հետո մի մոռացեք խոզանակը սրբել անձեռոցիկով։ Այժմ ես ձեզ ցույց կտամ, թե ինչպես ճիշտ ձևավորել նախշը (ուսուցիչը ցույց է տալիս նախշը գրատախտակի վրա): Ներկայացումից հետո երեխաներին առաջարկվում է կրկնել օրինակը ուսուցչից հետո: Ուսուցիչը վերահսկում է օրինաչափության ճիշտ կատարումը: Օգնում է, եթե երեխան դժվարանում է:

Այն բանից հետո, երբ երեխաները նկարում են լողազգեստի հիմքը և հեռանում, առաջարկեք դուրս գալ գորգի վրա, որպեսզի հիմքը չորանա և ֆիզիկական դաստիարակության րոպե անցկացրեք.

Ֆիզմնուտկա «Ծաղիկ»

Ծաղիկը քնած էր ու հանկարծ արթնացավ

(ոտքի կանգնել, ձեռքերը գոտկատեղին)

Շարժված, ձգված

(քաշեք ձախ, աջ)

Բարձրացավ և թռավ

(վազել տեղում)

Արևը միայն առավոտյան կարթնանա

(ձգված)

Թիթեռների շրջանակներ և գանգուրներ:

(ձեռքերը թափահարեք)

(կարելի է կրկնել երկու անգամ)

Մի րոպե ֆիզկուլտուրայից հետո երեխաները նստում են իրենց տեղերում ու շարունակում աշխատել։ Հիմքը արդեն չորացել է, կզարդարենք անիմացիաներով։ Իսկ անիմացիաների համար ի՞նչ գույներ կընդունեք։ (սպիտակ, կարմիր, կապույտ, կանաչ):

Անիմացիաները նկարվում են վրձնի ծայրով: Անկախ աշխատանքերեխաներին, որի ընթացքում ուսուցիչը հիշեցնում է դեկորատիվ նկարչության ճիշտ տեխնիկան, ուշադրություն է հրավիրում կոմպոզիցիոն լուծման վրա, օգնում է տարրերի ընտրությանը և դասավորությանը:

Դասի վերջում ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է դնել իրենց աշխատանքը:

-Բարև, երեխաներ, բոլորը գեղեցիկ տախտակներ են ստացվել: Դուք իսկական արհեստավորներ եք։

Դիտեք հրապարակման վկայականը


, . .

Դասի թեման՝ «Գորոդեցի նկարչություն»

Դասարան: 5

Դասի նպատակները.

    Ծանոթություն Ռուսաստանի ժողովրդական արհեստների հետ. Ծանոթություն Գորոդեցի գեղանկարչության ստեղծագործություններին և զարգացման պատմությանը: Ծանոթացնել նկարչության մոտիվներին, հիմնական փուլերին.

    Գորոդեցի ծաղիկների և Գորոդեցի գեղանկարչության դեկորատիվ տարրեր նկարելու գործնական հմտություններ ձևավորել: Երեխաներին սովորեցնել ծաղկային կոմպոզիցիա կազմել Գորոդեցի նկարի հիման վրա:

    Երեխաների ճանաչողական գործունեության, ստեղծագործական երևակայության, գեղարվեստական ​​ճաշակի զարգացում:

    Բարձրացնել հետաքրքրությունը Գորոդեցի վարպետների արվեստի նկատմամբ, հարգանք ստեղծագործական ժառանգության նկատմամբ:

Սարքավորումներ:

Ուսուցչի համար. մուլտիմեդիա սարքավորումներ,Գորոդեցի նկարչության նմուշներ, շնորհանդես.

Ուսանողների համար. ալբոմ, վրձին, բանկա, գուաշ, անձեռոցիկներ։

Դասի ընթացքում ձևավորված UUD.

Թեմա UUD

    Իմանալ. Գորոդեցի նկարչության պատմությունը.

    Ունակ լինել: կատարել հատվածներ՝ հիմնված Գորոդեցի նկարի վրա:

Անձնական UUD

    կերպարվեստի բնագավառում արժեքային կողմնորոշումների ձևավորում.

    Մշակել հարգալից վերաբերմունք ստեղծագործության նկատմամբ՝ ինչպես սեփական, այնպես էլ այլ մարդկանց:

    Տեսողական գործունեության տարբեր մեթոդների և տեխնիկայի յուրացում:

Կարգավորող UUD

    Սովորեք աշխատել ուսուցչի առաջարկած պլանի համաձայն:

    Սովորեք տարբերել ճիշտ առաջադրանքը սխալից:

    Սովորեք ուսուցչի և այլ ուսանողների հետ միասին տալ զգացմունքային գնահատումդասի գործունեությունը դասարանում.

Ճանաչողական UUD

    Ստացեք նոր գիտելիքներ՝ տեքստում գտնել հարցերի պատասխանները:

    Ստացված տեղեկատվության մշակում. արդյունքում եզրակացություններ արեք համատեղ աշխատանքամբողջ դասարանը։

    փոխակերպել տեղեկատվությունը մի ձևից մյուսը՝ հիմնվելով տրված ալգորիթմների վրա, ինքնուրույն կատարել ստեղծագործական առաջադրանքներ.

Հաղորդակցական UUD

    Կարողանալ լսել և հասկանալ զրուցակիցների հայտարարությունները:

Դասերի ժամանակ.

Ժողովրդական արհեստները Ռուսաստանի հպարտությունն են. Ժողովուրդն ասաց. «Ինչ որ արհեստ, ուրեմն արհեստ»։ Կերպարվեստի դասերին արդեն ծանոթացել եք ժողովրդական արհեստների հետ։

Ինչ? (երեխաների պատասխանները)

Այսօր կշարունակենք մեր ծանոթությունը ժողովրդական արհեստների հետ։ Մենք կդիտարկենք նկարչության մեկ այլ տեսակ, որը դեռևս զարմացնում է իր գեղեցկությամբ և ձևերի նրբագեղությամբ։

Սլայդ 2. Սլայդի տառերից փորձեք գուշակել ոլորտի անվանումը, որին կհանդիպենք այսօր։

Սլայդ 3. Գորոդեցի նկար.

Սլայդ 4. Օգտագործելով սլայդի բառերը, ձևակերպեք դասի նպատակները:

Սլայդ 5.

Վոլգայի ափին կանգնած է փառավոր ու հնագույն Գորոդեց քաղաքը։ Ըստ լեգենդի՝ այն հիմնադրել է 1152 թվականին արքայազն Յուրի Դոլգորուկին որպես պահակային ամրոց։ Գորոդեցին այդ օրերին Փոքր Կիտեժ էին անվանում։ Բաթու խանի արշավանքի ժամանակ թշնամիները այրել ու թալանել են Գորոդեցը։ Բայց նա, ինչպես փյունիկ թռչունը, վերակառուցեց:

սլայդ 6.

Գորոդեցի և շրջակա գյուղերի բնակիչներny (Կուրցևո, Կոսկովո) հայտնի էին որպես հմուտ ատաղձագործներ, փայտի փորագրիչներ։ Անտառները ապահովում էին էժան և բազմազան զույգռիալ, որից պատրաստվել է ամեն ինչ՝ մանկական խաղալիքներդեպիև կենցաղային սպասք, սպասք, մանող անիվներ, լծեր,կոլիբկերել և այլն:

Սլայդ 7. Որո՞նք են Գորոդեցի նկարչության հիմնական առանձնահատկությունները՝ օգտագործելով դասագրքի տեքստը և նկարազարդումները (դասագիրք էջ 82)

    Ի՞նչ կարելի է տեսնել Գորոդեցի նկարի հորինվածքում: Ի՞նչ դրդապատճառներով են նկարել արտադրանքը: (Սլայդներ 8-10):

    Ո՞ր գույնն է հիմնական ֆոնը:հաճախ դեղին, քանի որ օգտագործվում է ծառը սոխի կեղևներով ներկելու համար)

Սլայդ 11.

    Ո՞ր ծաղիկներն են հիմնականը ծաղկային ձևավորման մեջ:

(դասագիրք էջ 82) (ռոզաններ, բաժակներ, բողբոջներ)

Հանրահայտ վարպետ Լազար Մելնիկովի շնորհիվ 19-րդ դարում նկարում հայտնվեցին ծաղկի բողբոջներ, վարդեր, կուպավկաներ։ Մասուրները վայրի վարդի ծաղկի ոճավորված պատկերն են: Այժմ դրանք Գորոդեցի նկարի ծաղկային նախշի հիմնական տարրերն են։

Գորոդեցի ծաղիկները բազմազան են գույնի և ձևի մեջ: Գորոդեցի նկարի ծաղիկները առողջության և բարգավաճման խորհրդանիշ են:

Սլայդներ 12,13

Ծաղկային կոմպոզիցիաների տեսակները.

սլայդ 14.

Անվանեք Գորոդեցի նկարչության փուլերը և հիմնական գույները: (դասագիրք էջ 84)

Սլայդներ 15 - 17. Հիմնական փուլերը.

սլայդ 18. Գործնական աշխատանք. Գորոդեցիների մահապատիժը բարձրացավ. (ուսուցիչը ցույց է տալիս փուլային իրականացումծաղիկները տախտակի վրա):

Արտացոլում.

Ի՞նչ ժողովրդական արհեստի հանդիպեցինք այսօր։ (Գորոդեցի նկարով):

Ինչ ապրանքների վրա են ներկված: (Այն աշխատում է փայտե արտադրանքպտտվող անիվներ, զամբյուղներ, արկղեր, կահույք, կենցաղային իրեր, սպասք):

Գորոդեցի արհեստավորների ո՞ր ապրանքներն եք ամենաշատը հավանել:

Ի՞նչ նոր բաներ հայտնաբերեցիք դասի ընթացքում:

Հասե՞լ ենք դասի սկզբում դրված նպատակներին:

սլայդ 19.

Խաչբառ.

    Ինչպե՞ս է կոչվում Գորոդեցի նկարչության առաջին փուլը: (ներկում)

    Այս կենդանին հայտնաբերվե՞լ է Գորոդեցի նկարի կոմպոզիցիայում: (ձի)

    Ո՞րն է ծաղկի ձևավորման ամենատարածված տեսակը: (ծաղկեպսակ)

    Ինչպե՞ս է կոչվում Գորոդեցի նկարչության երկրորդ փուլը: (ստվեր)

    Ինչպե՞ս է կոչվում Գորոդեցի նկարչության երրորդ փուլը: (անիմացիա)

    Այս ծաղիկը ծաղկային կոմպոզիցիայի հիմնական տարրերից մեկն է (ռոզան)

    Գորոդեցի նկարի կոմպոզիցիայի տեսակներից մեկը (սյուժեն)

    Գորոդեց արտադրանքի ֆոնի հիմնական գույնը (դեղին)

    Այս ծաղիկը նաեւ ծաղկային կոմպոզիցիայի (կուպավկա) հիմնական տարրն է։

Աշխատանքի կատարում - 3 բ

Կաղապարի բարդությունը - 1 բ

Կատարման ճշգրտությունը - 1 բ

(կատարել գրասեղանի վրա հարևանի աշխատանքի գնահատում)

Վոլգայի վրա կա հնագույն քաղաք,

Անունով - Գորոդեց:

Եղեք հայտնի ամբողջ Ռուսաստանում

Իր նկարով ստեղծող.

Ծաղկեփնջերը բացվում են

Վշտի վառ գույներ,

Հրաշք - թռչունները թռչում են այնտեղ,

Ասես մեզ կանչող հեքիաթի մեջ։

Եթե ​​նայեք տախտակներին

Դուք հրաշքներ կտեսնեք:

Գորոդեցի նախշեր

Նրբորեն քաշեց ձեռքը:

Գորոդեց ձին վազում է

Նրա տակի ամբողջ երկիրը դողում է։

Թռչունները վառ են թռչում

Իսկ ջրաշուշանները ծաղկում են։

Շնորհակալություն ձեր աշխատանքի համար:

Բաժիններ: Աշխատեք նախադպրոցականների հետ

Թիրախ:երեխաներին սովորեցնել Գորոդեցի նկարչության երկու տարրերից նախշ պատրաստել՝ բողբոջներ և տերևներ: Պատկերե՛ք նախշը նշված հաջորդականությամբ՝ կենտրոնից մինչև ծայրերը։ Միավորեք երկու նմանատիպ գույներ բողբոջների գույնի մեջ՝ վարդագույնը կարմիրի հետ կամ կապույտը կապույտի հետ: Զարգացնել երեխաների գույները խառնելու հմտությունները: Մշակեք արձագանքելու զգացում, օգնելու ցանկություն:

Նյութը՝

Ուսուցչի համար - 2 օրինակ (վարդագույն և կապույտ) կտրող տախտակի վրա; ցուցահանդես - Գորոդեցի վարպետների աշխատանքների նկարազարդումներով էկրան; ներկեր, խոզանակ, ստվարաթղթե դատարկ կտրող տախտակ.

Երեխաների համար - կտրող տախտակների ստվարաթղթե բլանկներ; գուաշի ներկ `կապույտ, կարմիր, սպիտակ, կանաչ; խոզանակներ.

Դասի առաջընթաց

Երեխաները նստում են սեղանների շուրջ: Դուռը թակում են, ներս է մտնում Փոստատարը։

Փոստատար.Բարև տղերք, ես ձեզ գրանցված նամակ եմ բերել։ Գրանցվեք, խնդրում եմ:

Ուսուցիչը նամակ է կարդում երեխաներին. «Բարև, սիրելի երեխաներ, ձեր խոհարարները գրում են ձեզ: Օգնեք մեզ խնդրում եմ: Մենք քրտնաջան աշխատում ենք, ձեզ համար պատրաստում ենք համեղ նախաճաշեր և լանչեր, և մեր կտրատող տախտակներից շատերը քանդվել են: Իսկ նրանք, որ ունենք, սովորական են ու տգեղ։ Մենք գիտենք, որ դուք լավ եք նկարում: Ուղարկեք մեզ գույներով և նախշերով ներկված տախտակներ։ Ձեր խոհարարները:

- Տղերք, եկեք օգնենք մեր խոհարարներին, մեզ այնքան համով են կերակրում: Որտեղ են տախտակները: Այստեղ են! / Ուսուցիչը ծրարից հանում է բլանկները /. Ի՞նչ նախշերով նկարենք դրանք։

Ուսուցիչը բանաստեղծություն է կարդում Գորոդեցի նկարչության մասին:

Գորոդեցի նկարը - ինչպես կարող ենք դա չգիտենք:
Ահա և տաք ձիեր, քաջարի դառնալու համար:
Այստեղ կան ծաղկեփնջեր, որոնք հնարավոր չէ նկարագրել:
Ահա այսպիսի սյուժեներ, ինչ չի կարելի ասել հեքիաթում։

Երեխաները նայում են Գորոդեցի վարպետների նկարազարդումներին և պատասխանում հարցերին. Նկարի ո՞ր տարրերն են օգտագործվում: (բողբոջներ և տերևներ); Ինչ ներկեր են օգտագործվել: (կանաչ, կապույտ, կարմիր, վարդագույն, կապույտ):

- Տղերք, հիմա տեսեք, թե ինչպես են նկարչական տարրերը տեղադրված տախտակի վրա: Տախտակի մի նմուշի վրա նախշը գտնվում է ուղիղ գծով, իսկ մյուսում՝ կոր գծով։ Նախշի կենտրոնում գտնվող բողբոջը «նայում է» վեր, իսկ մյուս երկուսը հակառակ ուղղություններով են նայում: Մեկը՝ ձախ, մյուսը՝ աջ։

Ուսուցիչը ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է նկարել բողբոջներ, նախ նկարում է մեծ շրջանակներ, այնուհետև յուրաքանչյուր շրջանակի վրա նկարում է փոքր շրջանակներ՝ «աչքեր»: / Կարմիր - վարդագույն բողբոջների վրա, կապույտ - կապույտ /: Փոքր շրջանակը համընկնում է մեծ շրջանակի վրա: Շրջանի տակ նկարեք աղեղ: Հրավիրում է երկու երեխայի ավարտելու ձախ և աջ բողբոջների աչքերն ու կամարները:

Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է այն փաստի վրա, որ նախշում տերևների չափերը տարբեր են:

- Տղե՛րք, ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ տեխնիկայով պետք է մեծ տերեւներ նկարել, ի՞նչ փոքր: Մեծ տերևների համար ուրվագիծ է գծվում և ներկվում: Իսկ փոքրիկ տերեւները կարելի է պատկերել վրձնի կողային հարվածով։

- Նայիր քո գույներին: Արդյո՞ք բոլոր գույներն են, որոնք անհրաժեշտ են ձեր գունապնակներում: Ո՞ր գույնն է պակասում: (վարդագույն և կապույտ): Ի՞նչ ենք մենք անում։ Ի՞նչ ներկեր է պետք խառնել վարդագույն ստանալու համար: /ավելացնել մի քիչ կարմիր ներկ սպիտակին։/. Ինչպե՞ս ստանալ կապույտ գույն: / ավելացրեք մի փոքր կապույտ ներկ սպիտակին /:

Ֆիթնես րոպե.

Մեկ - թեքվել, թեքվել,
Երկու - թեքվել, ձգվել,
Երեք-երեք ծափ ձեռքի ափի մեջ,
Գլխի երեք շարժում
Չորս թեւ ավելի լայն
Հինգ, վեց - հանգիստ նստեք,
Յոթ, ութ - եկեք հրաժարվենք ծուլությունից:

Երեխաները խառնում են ներկերը՝ վարդագույն և կապույտ գույն ստանալու համար:

- Տղերք, ի՞նչ տարրով կսկսեք նախշ նկարել: (Կենտրոնական կոճակից):Հիմա ամեն ինչ պատրաստ է, օգնենք խոհարարներին, կատարենք նրանց խնդրանքը։

Երեխաների անկախ աշխատանք.

Աշխատանքի ընթացքում ուսուցիչը երեխաներին խորհուրդ է տալիս. մինչ ներկը չորանում է բողբոջի մեծ շրջանակների վրա, պատկերում տերևները, այնուհետև նկարում «աչքեր և կամարներ»: Երեխաներին հիշեցնում է, որ Գորոդեցի վարպետները նկարում են խիտ նախշեր: Ցուցահանդեսում ցուցադրվում են պատրաստի աշխատանքները, որտեղ երեխաներն իրենք են գնահատում և ընտրում լավագույն աշխատանքները։ Նրանք իրենց կարծիքն են հայտնում, թե ինչու են իրենց դուր եկել կոնկրետ այս աշխատանքը։

-Բարև տղերք, բոլորն արեցին հնարավորը, օգնեցին խոհարարներին զարդարել տախտակները: Նրանք շատ երախտապարտ են ձեզ:

Բրինձ. 1. Կարմիր-վարդագույն որմնանկարի տարրով նմուշ տախտակ, որը գտնվում է ուղիղ գծով:

Բրինձ. 2. Կապույտ-կապույտ որմնանկարի տարրով նմուշ տախտակ, որը գտնվում է կոր գծով:

Բրինձ. 3. Ստվարաթղթե դատարկ կտրող տախտակ երեխաների համար:

Բրինձ. 4. Մանկական աշխատանք.

Քաղաքային պետական ​​ուսումնական հաստատություն

Լևորոսոշանսկայայի միջնակարգ դպրոց

կառուցվածքային ստորաբաժանում Մանկապարտեզ

Կաշիրսկի քաղաքային շրջան

Վորոնեժի մարզ

Դասի ամփոփում «Գորոդեցի նկարչություն» թեմայով

Մանկավարժ՝ Պոնոմարևա Օ.Ի.

Հետ. Ձախ Ռոսսոշ

2018 թ

Թիրախ.

Շարունակեք ծանոթանալ ծագման պատմությանըԳորոդեց ձկնորսություն. Սովորեք գրել տարրերորմնանկարներ երիցուկի ծաղիկ, տերեւ: հետաքրքրություն ձևավորել շրջապատող իրականության գեղագիտական ​​կողմի նկատմամբ, ինքնարտահայտման անհրաժեշտության բավարարում:

Առաջադրանքներ.

Ձեռնարկներ:

Զարգացնել հետաքրքրությունը և սերը ժողովրդական արվեստի նկատմամբ: Ամրապնդել նկարի կոմպոզիցիա կառուցելու ունակությունը: համախմբել և խորացնել գիտելիքներըԳորոդեցի նկարը. Սովորեք ընդգծել վառ ժողովրդական գույնը, նախշի կազմը, կետերը, գծիկները, անիմացիաները, վրձինով նկարել տարրեր: Շարունակեք ծանոթանալ ձեռագործ աշխատանքներին։ Զարգացնել գեղագիտական ​​ընկալումը, գեղեցկության զգացումը:

Զարգացող:

Մշակել էսթետիկ ընկալում, գույնի զգացում, ռիթմ, կոմպոզիցիա;

Զարգացնել անկախությունը և ստեղծագործական ունակությունները:

Ուսումնական:

Արվեստի, ժողովրդական ավանդույթների հանդեպ սեր զարգացնել;

Մշակեք հարգանք աշխատանքի նկատմամբԳորոդեցի արհեստավորներհետաքրքրություն իրենց աշխատանքի նկատմամբ.

Նյութեր:

գուաշ, խոզանակ «սկյուռ» Թիվ 5, թիվ 1, բանկա ջուր, անձեռոցիկ, մգեցված թուղթ, պատկերազարդումներgorodets ուտեստներ.

նախնական աշխատանք:

Ձեռագործ աշխատանքների դիտարկում;

Ծանոթություն նախշի տարրերի առանձնահատկություններին, պատկերի ավանդույթներին և գույների համադրությանը.

Դիդակտիկական խաղ «Դրիր օրինակը»

Դասի առաջընթաց.

Ուսուցիչը կարդում է բանաստեղծությունը.

Մենք կանցնենք մարգագետիններով

Վառ գույներով։

Մենք ինքներս ենք նկարելու այդ առասպելական ծաղիկները,

Ահա մարգարիտներ և բաժակներ,

Ցողի կաթիլների նման

Այստեղ վարդեր են ծաղկում

Զարմանալի գեղեցկություն.

խնամող Ինչպիսի՞ արվեստների և արհեստների մասին է խոսվում բանաստեղծության մեջ:

Երեխաների պատասխանները.

Մանկավարժ. Տղերք, այսօր փոստատարը նամակ է բերել, տեսնենք, թե ինչ են ուղարկել մեզ: Ինչպիսի՞ նկարներ: Ծրարը պարունակում է նյութը քայլ առ քայլտախտակի նկարչություն . Այսօր մենք նույնպեսԳորոդեցի արհեստավորներ. Զարդարեք տախտակը «բողբոջներով» և «տերևներով»:

Հիմնական մասը.

Մանկավարժ. Ներկայումս ծառի բնական դեղնավուն գույնն օգտագործվում է որպես ֆոն։ Տղերք, ասեք, թե ինչ գույներ ենորմնանկարներն օգտագործվում են Գորոդեցի վարպետների կողմից?

Երեխաների պատասխանները.

Մանկավարժ. Նախշի գույները բազմաթիվ չեն, բայց շատ վառ համակցություններով՝ կարմիր, կապույտ, կանաչ, հարուստ նարնջագույն և դրա երանգները։ Սպիտակ և սև գույները ներսումորմնանկարներ առանձնահատուկ նշանակություն ունեն։ Այս 2 գույները կարող են ազդել գույների հնչեղության վրա և նպաստել դրանց բարենպաստ համադրությանը։

Տղերք, ինչ տարրեր կանորմնանկարները օգտագործվում են վարպետների կողմից?

Երեխաների պատասխանները. (անվանումների պարզաբանում Ռոզան, կուպավկա, հատապտուղ, տերևներ, ձի, թռչուններ):

Մանկավարժ. Սա ռոզան է, սա կուպավկա է, սա երիցուկ է: Ուշադիր նայեք այս ծաղիկներին, դրանք կարող են լինել կամ կապույտ և կապույտ երանգներով, կամ վարդագույն-կարմիր: Երիցուկը հեշտ է ճանաչել։ Նա ունի շատ բարակ թերթիկներ: Կուպավկայում կենտրոնը տեղահանված է։

Մանկավարժ. Տղերք, կուզենայի՞ք ինքներդ ձեզ փորձել դերումԳորոդեց արհեստավորները սովորում են ծաղիկների տարրեր կատարելորմնանկարներ ? Լավ, եկեք անցնենք մեր գործին:

Գործնական աշխատանք.

Մանկավարժ. Սեղանի վրա դուք ունեք թերթեր, որոնք նախապես ներկված են դեղին գույնով: Անցնենք առաջին քայլին։ Ընտրում ենք այն գույները, որոնք մեզ դուր են գալիս և նկարում ենք ներքև՝ շրջան մեր աշխատանքի կենտրոնում: Մինչ մեր շրջանակը կչորանա, մենք ավելի շատ կանաչ տերևներ կնկարենք՝ ստեղծելով կոմպոզիցիա։

Այժմ մենք անցնում ենք կատարման երկրորդ փուլին։ Մենք դա անում ենք մեկ այլ գույնովստվերում Ծաղկի կենտրոնում շրջան գծեք, իսկ այժմ թերթիկները իրար հակառակ շրջանաձև դասավորեք: Ո՞վ կարող է ինձ ասել, թե ինչպես դա անել:(խոզանակը թաթախելով)

Երրորդ փուլին անցնելուց առաջ անհրաժեշտ կլինի մի փոքր սպասել, որ ներկը չորանա։

Մենք ֆիզիկական րոպե ենք ծախսում.

Ծաղիկը քնած էր ու հանկարծ արթնացավ(իրան աջ, ձախ)

Այլևս չուզեց քնել(մարմինը առաջ, ետ)

Շարժված, ձգված(Ձեռքերը վեր, ձգվել)

Բարձրացավ և թռավ(Ձեռքերը վեր, աջ, ձախ)Արևը միայն առավոտյան կարթնանա

Թիթեռը պտտվում և գանգուրվում է(շրջանակ)

Վերջնական փուլնկարչություն «վերածնունդ» . Բարակ վրձնով քսենք սպիտակ և սև ներկ՝ կետերի, կաթիլների, գանգուրների տեսքով։

Արդյունք.

Երեխաները մեկ սեղանի վրա դնում են իրենց աշխատանքները, ընտրում են իրենց ամենաշատը հավանածները, կիսվում իրենց տպավորություններով: Ուսուցիչը խնդրում է պատմել, թե ինչ են արել: Առաջարկում է հիանալ աշխատանքով։ Մտածեք, թե ում աշխատանքն է ձեզ դուր եկել և ինչու: Ուսուցիչը գովաբանում է երեխաներին և կարդում բանաստեղծություն:

Մենք ծաղիկներ ենք նկարել

Աննախադեպ գեղեցկություն.

Այդ գեղեցկությունը վերջ չունի

Այս ամենը Գորոդեցի համար է: